Odpowiedzialni za atak na Siergieja Skripala i jego córkę muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Szefowie MSZ państw europejskich uzgodnili dziś nowy system nakładania sankcji za użycie broni chemicznej.
Decyzja podjęta przez szefów dyplomacji państw unijnych w Luksemburgu to konsekwencja konkluzji czerwcowego szczytu UE. Przywódcy "28" po próbie zabójstwa przez Moskwę z użyciem środków chemicznych byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala zdecydowali o konieczności ustanowienia nowych ram sankcyjnych.
UE będzie teraz mogła nakładać sankcje na osoby i podmioty zaangażowane w rozwijanie i stosowanie broni chemicznej w dowolnym miejscu na świecie, bez względu na ich narodowość czy lokalizację.
- Środki ograniczające dotyczą osób i podmiotów bezpośrednio odpowiedzialnych za rozwijanie i stosowanie broni chemicznej, a także tych, którzy zapewniają wsparcie finansowe, techniczne lub rzeczowe oraz tych, którzy pomagają w takich działaniach, zachęcają do nich lub je popierają
- podkreśliła Rada UE w komunikacie.
Sankcje będą mogły obejmować zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów wobec osób oraz zamrożenie aktywów wobec podmiotów. Ponadto przewidują zakaz udostępniania funduszy podlegającym sankcjom przez osoby i podmioty z UE.
CZYTAJ WIĘCEJ: GRU zalicza wpadkę za wpadką. Dane rosyjskich szpiegów wyciekły do sieci
Nowe ramy ułatwią nałożenie restrykcji na zaangażowanych w próbę zabójstwa Skripala. W tej chwili nie ma jednak żadnych nazwisk na liście, bo decyzja o nowym reżimie sankcyjnym nie dotyczy żadnej konkretnej sprawy, tylko jest ogólnym zwiększeniem możliwości działań "28" w obliczu ataku gdziekolwiek na świecie.
Źródła unijne nie chciały ujawnić, kiedy może dojść do nałożenia sankcji, jednak jest praktycznie przesądzone, że do tego dojdzie.
- Państwa członkowskie po to proszą o nowy system, żeby go użyć
- powiedział jeden z urzędników zaangażowanych w sprawę.
Celem wprowadzenia nowego systemu sankcyjnego jest też wywarcie dodatkowego nacisku na Syrię, której władze również dopuszczały się wykorzystania broni chemicznej.