Tuż przed rozpoczęciem sesji Rady Europejskiej, z liderami Wspólnoty połączył się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jak podają zagraniczne media, Zełenski zwrócił się przede wszystkim o przekazanie samolotów oraz rakiet dalekiego zasięgu. Wprost wymienił Polskę, której podziękował za przekazanie czterech MiGów-29.
- W przeciwnym razie wojna się przedłuży
- miał przyznać, co podają europejskie media.
Zełenski dziękował też za porozumienie w sprawie przyspieszenia dostawy miliona pocisków na Ukrainę w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Apelował jednocześnie o szybsze dostawy czołgów Leopard.
Co więcej, prezydent Ukrainy apelował o przyjęcie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji i niestosowanie wyjątków od już przyjętych. Jeszcze przed szczytem RE mówiono, że to sam Antonio Guterres, zaproszony na Radę Europejską sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, będzie apelować o wykreślenie z sankcji przecwko Rosji Rosselkhozbank (Ros Banku Rolnego) oraz potażu (nawozów sztucznych) z sankcji przeciwko Białorusi. Informowała o tym korespondentka RMF FM w Brukseli:
A konkretnie Guterres ma apelować o wykreślenie z sankcji przecwko Rosji Rosselkhozbank (Ros Banku Rolnego) oraz potażu (nawozów sztucznych) z sankcji przeciwko Białorusi. Niestey szef rady C. Michel jest temu przychylny. Protestowac bedą : PL, Lit i szefowa KE UvdL.@RMF24pl https://t.co/hM913kf4oW
— Szymańska-Borginon (@Sz_Borginon) March 23, 2023
Zełenski po raz kolejny zwrócił się o szybsze przystąpienie do negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.
Chiny zakończą wojnę?
Na szczycie wybrzmiewa echo ostatniej wizyty Xi JinPinga w Moskwie. Jak pisze hiszpański portal El Punt Avui, „kilku europejskich przywódców zwróciło się dziś do Chin z prośbą o dialog z Ukrainą, jeśli naprawdę chce ona pośredniczyć w zakończeniu wojny”.
Sam premier hiszpańskiego rządu Fernando Sanchez oświadczył, że podczas swojej następnej podróży do Chin w dniach 30 i 31 marca przekaże swojemu chińskiemu odpowiednikowi Xi Jinpingowi, że pokój na Ukrainie musi wiązać się z poszanowaniem terytorialnej integralności tego kraju i że to Ukraińcy muszą stawiać warunki.
To już ósmy raz, kiedy prezydent Zełenski połączył się z przywódcami pańśtw Unii Europejskiej.
Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek rano do Brukseli, gdzie reprezentuje Polskę podczas dwudniowego szczytu UE. Unijni liderzy dyskutują o dalszym wsparciu dla Ukrainy, a także omówić kwestie ekonomiczne i związane z energią.