Unia Europejska przeznaczy ponad 20 mln euro na walkę z przestępczością w ośmiu krajach Ameryki Środkowej: Salwadorze, Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui, Panamie, Belize, Kostaryce i Republice Dominikany -- poinformowała Komisja Europejska.
Komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica oraz sekretarz generalny Systemu Integracji Środkowoamerykańskiej (SICA) Vinicio Cerezo podpisali umowę dotyczącą przekazania w sumie 21,5 mln euro. Środki maja trafić m.in. na walkę z handlem narkotykami oraz innymi formami zorganizowanej przestępczości.
Celem jest wspieranie współpracy między państwami członkowskimi SICA w walce z transgraniczną przestępczością zorganizowaną w Ameryce Środkowej. UE przeznaczy na ten cel 20 mln euro, a Hiszpania i Sekretariat Generalny SICA odpowiednio 1 mln euro i 500 tys. euro.
Transgraniczna działalność przestępcza stanowi poważne wyzwanie dla rozwoju gospodarczego Ameryki Środkowej. Walka z przestępczością zorganizowaną dotyczy nas wszystkich, ponieważ działalność przestępcza nie zatrzymuje się na granicach. Dzięki takim działaniom UE wspiera kraje Ameryki w ich wysiłkach w zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej i wzmocnieniu integracji regionalnej -- powiedział komisarz Mimica.
Cerezo podkreślił, że wsparcie Unii Europejskiej jest wkładem w rozwój Ameryki Środkowej, podkreślając jednocześnie, że wzmocnienie demokratycznych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa jest priorytetem dla regionu.
Zorganizowana przestępczość jest transnarodowa, dlatego odpowiedź nie może być inna niż poprzez zintegrowane, regionalne i międzynarodowe wysiłki -- podkreślił.
Program ma pomóc krajom SICA w poprawie wymiany informacji i koordynowaniu działań w terenie. Środki mają wspierać instytucje dochodzeniowo-śledcze we współpracy ponadnarodowej: między policją, instytutami sądowymi oraz prokuratorami.