Portugalska telewizja SIC, komentując wizytę w Warszawie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podała, że Polska okazała się podczas rosyjskiej napaści na Ukrainę nie tylko dobrym sąsiadem, ale hojnym przyjacielem.
Lizbońska stacja odnotowała, że choć środowe przybycie Zełenskiego jest jego pierwszą oficjalną podróżą do Polski od początku wojny, to zauważa, że szef państwa ukraińskiego odbywał już mniej formalne wizyty na polskim terytorium.
SIC uważa, że Polska dała Ukrainie wszystko to, co mogła: zarówno pod względem humanitarnym, politycznym, jak i wojskowym, apelując też do opinii międzynarodowej o wsparcie militarne dla napadniętego przez Rosję kraju.
Zauważył, że Polska zareagowała na cierpienia obywateli zaatakowanej Ukrainy z dużą wrażliwością i przyszła jej z konkretną pomocą.
“Wszyscy zapewne pamiętamy tę niezwykle błyskawiczną pomoc udzieloną przez Polaków ukraińskim uchodźcom, kiedy po polskiej stronie granicy zaczęto stawiać prowizoryczne namioty służące ugoszczeniu uciekinierów wojennych”
Portugalska stacja przypomniała też o pomocy logistycznej udzielanej przez Polskę, przez którą na Ukrainę docierają liczne transporty ze wsparciem różnego rodzaju.
“Ukraina ma wobec Polski olbrzymi dług wdzięczności, nie tylko w kwestii pomocy humanitarnej” - podsumowała lizbońska telewizja.
W ocenie SIC rosyjska inwazja zjednoczyła Polskę i Ukrainę, opierając ich relacje na trzech wartościach: sympatii, syntonii oraz empatii.
"Spotkanie przyjaciół dla dobra naszych narodów , dla ich przyszłości"- te słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podsumowującego swoją środową wizytę w Warszawie cytuje włoski dziennik "La Stampa". Kładzie też nacisk na deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, który ogłosił gotowość przekazania Ukrainie kolejnych samolotów MIG.
Turyńska gazeta odnotowała, że była to pierwsza oficjalna wizyta ukraińskiego przywódcy w Polsce i trzecia jego podróż zagraniczna od początku rosyjskiej agresji.
Włoski dziennik zwrócił uwagę na słowa prezydenta Zełenskiego, który odnosząc się do kwestii dostaw uzbrojenia mówił o "polskim przywództwie w koalicji pancernej" i ogłosił, że polski sprzęt jest już na polu bitwy na Ukrainie.
Ponadto "La Stampa" poinformowała o podpisaniu memorandum z polskim rządem o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej. Przytoczyła wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska pierwsza ostrzegała przed Rosją i pierwsza wsparła Ukrainę.
Polska jest kluczowym państwem dla przetrwania Ukrainy zaatakowanej przez Rosję, podsumował środową wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie hiszpański dziennik “El Pais”.
Wydawana w Madrycie gazeta wskazała, że podróż Zełenskiego do stolicy Polski była nie tylko formą podziękowania za ogromną pomoc udzielaną przez Warszawę Kijowowi podczas wojny, ale też wizytą służącą pogłębieniu relacji dwustronnych.
Odnotowała, że szef państwa ukraińskiego, który od wybuchu wojny podróżował już dwukrotnie, w tym do USA, po raz pierwszy odbył wizytę zagraniczną w towarzystwie swojej żony Ołeny.
Hiszpański dziennik wskazuje na bliskie relacje Wołodymyra Zełenskiego z władzami Polski, szczególnie z prezydentem Andrzejem Dudą, któremu, jak podkreślił “El Pais” powiedział, że “polska pomoc uratowała Ukrainę”.
Gazeta zauważa w czwartek, że Warszawa przekazała Kijowowi rekordową liczbę 300 czołgów, a także wiele sztuk innego rodzaju uzbrojenia.
“Polska jest też krajem, który gości u siebie największą liczbę osób, które uciekły z Ukrainy przed inwazją rosyjską – 1,3 mln osób; wyprzedzając pod tym względem Niemcy, gdzie jest 1,05 mln osób”, napisał dziennik.
W podsumowaniu warszawskiej wizyty Zełenskiego “El Pais” odnotował, że prezydent Duda nie zawahał się poruszyć jednego “z niewielu dzielących oba kraje tematów”, jakim jest stosunek Kijowa wobec przestępstw popełnianych przez ukraińskich nacjonalistów w dekadzie lat 30 i 40 XX w. na ziemiach zamieszkałych przez Polaków.
“El Pais” pisząc o współpracy ukraińskich nacjonalistów z niemieckimi nazistami, podczas II wojny światowej odnotował, że ich ofiarą padły tysiące osób narodowości polskiej mieszkającej na zachodniej Ukrainie. “W tym kontekście najbardziej znaną osobą, a zarazem polemiczną jest Stefan Bandera”, napisał dziennik.
Gazeta odnotowała, że Polacy stanowczo sprzeciwiają się mitologizowaniu Bandery i nie akceptują promowaniu postaci dawnego przywódcy ukraińskich nacjonalistów.
Belgijski dziennik "Gazet van Antwerpen" przy okazji podsumowania wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie przypomina o wysiłku, jaki nasz kraj włożył w pomoc uchodźcom. Cytuje słowa ukraińskiego przywódcy, który mówił, że granice "polityczne, gospodarcze i historyczne" powinny zniknąć.
"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma nadzieję na otwarte granice między Polską a Ukrainą. Szczególnie w pierwszych dniach wojny Rosji z Ukrainą miejsca w pobliżu granicy w Polsce otworzyły swoje podwoje i nie było granic między tymi dwoma krajami" - pisze "GVA".
"Według Zełenskiego w przyszłości nie będą już istniały granice między sąsiednimi państwami. W wymiarze politycznym, gospodarczym i – co najważniejsze – historycznym" - relacjonuje dziennik, podkreślając, że Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Polakom za pomoc Ukrainie "na trudnej drodze do zwycięstwa".
"Dzięki Polakom ukraińscy uchodźcy mogą czuć się w sąsiednim kraju jak u siebie w domu. Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR Polska udzieliła ochrony około 1,6 mln uchodźców z Ukrainy" - przypomina gazeta.
Polska to ważny sojusznik Ukrainy od początku inwazji Rosji na Ukrainę - ocenia kolumbijski dziennik "El Nuevo Siglo", komentując środową wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. O spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i dalszym wsparciu wojskowym Polski dla Ukrainy piszą też brazylijskie i argentyńskie media.
"Prezydent Ukrainy przyjechał do Warszawy wraz z pierwszą damą, to pierwsza podróż tego typy od początku konfliktu" - zauważa portal argentyńskiego dziennika "Clarin". Wizyta prezydenta Ukrainy ma być gestem podziękowania Kijowa dla sąsiedniego kraju za jego kluczowe wsparcie w obronie przed rosyjską agresją - dodaje.
Brazylijski portal O Globo zauważa, że "ukraiński przywódca udał się do Warszawy, aby podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie, jednemu z najbardziej lojalnych sojuszników Kijowa, za wsparcie w walce z rosyjską inwazją".
Turecka prasa - odnotowując wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce - podkreśla wagę odznaczenia go przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem.
"Prezydent Zełenski odwiedził Polskę - członka NATO i jednego z najważniejszych sojuszników Ukrainy" - napisał w czwartek dziennik Hurriyet. "Ukraiński prezydent otrzymał od prezydenta Polski Andrzeja Dudy najwyższe narodowe odznaczenie za rolę w pogłębianiu stosunków Polski i Ukrainy oraz obronę praw człowieka" - dodano.
Dziennik Cumhuriyet przywołał z kolei przemówienie prezydenta Dudy, w którym podkreślił on, że "Order Orła Białego jest najstarszym i posiadającym największą wagę odznaczeniem w Polsce".
"Jest wręczany wyjątkowym ludziom, który dokonali wyjątkowych czynów dla Polski i istnień ją otaczających. Nie ma wątpliwości, że jest pan, panie prezydencie, wyjątkowy. Przyglądając się twojej służbie dla kraju roniłem łzy. Jesteś przykładem lidera państwa i narodu" - powiedział prezydent Duda, cytowany przez turecki dziennik.