Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Scholz nie chce przekazać broni, by nie atakować Rosji. Były prezydent Niemiec ostro krytykuje

poprzez wahania rządu nie tylko zmniejszają się szanse Ukrainy, ale też rośnie zagrożenie dla wolnego świata - powiedział były prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck, nie szczędząc krytyki pod adresem niemieckiego kanclerza Olafa Scholza.

Kanclerz Olaf Scholz i prezydent Wołodymyr Zełenski
Kanclerz Olaf Scholz i prezydent Wołodymyr Zełenski
Fot. Wołodymyr Zełenski - X.com

- W obliczu wyniszczającej wojny pozycyjnej i haniebnych ataków z powietrza na ukraińską ludność cywilną, patrzę na nasze działania z niepokojem i zadaję sobie pytanie, czy nasze wsparcie jest wystarczające - przyznał były prezydent RFN w wywiadzie dla "Bild am Sonntag".

Dopytywany o apele Kijowa ws. dostaw pocisków manewrujących Taurus, Gauck odparł:

„nie znam się na sprawach wojskowych, ale rozmawiałem z ludźmi, którzy mają niezbędną wiedzę wojskową. Po tych rozmowach nie mogę już zrozumieć, dlaczego wahamy się, by dostarczyć tę broń i inną amunicję”.

Pociski Taurus odmieniłyby losy wojny?

Potężniejsze i nowocześniejsze od brytyjskich rakiet Storm Shadow pociski manewrujące Taurus niewątpliwie pomogłyby Ukraińcom w nierównej walce z agresorem. Ale - czego obawia się Scholz - pociski mogłyby stanowić coś więcej, niż broń defensywną.

Kanclerz to główny hamulcowy w sprawie przekazania Taurusów na Ukrainę. Argumentuje, że, pociski mogłyby być użyte do ataku na Most Krymski. Berlin opiera się naciskom Wielkiej Brytanii i Ukrainy na dostawę rakiet, pomimo zapewnień z Londynu, że będą one wystrzeliwane wyłącznie w cele zatwierdzone przez stronę niemiecką.

O wysłanie tego uzbrojenia Kijów zwraca się do Berlina od maja ubiegłego roku. Ostatnia odmowna deklaracja Scholza w tej sprawie zapadła w październiku.

Były prezydent w wywiadzie przypomina, że międzynarodowe nie zabrania wspierania ofiary inwazji dostawami broni. „Dlatego możemy to robić. I musimy to zrobić, wykorzystując wszystko, co mamy do dyspozycji. Bez żadnych "ale". Ponieważ zwycięstwo Rosji zagroziłoby w perspektywie również bezpieczeństwu innych państw europejskich” - ocenił były prezydent RFN.

Skrytykował w szczególności socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza. Jak ocenił, „kanclerz musi co jakiś czas zadawać sobie pytanie, czy nie mija się ze swoim deklarowanym celem”, jakim jest zrobienie wszystkiego, co w jego mocy, aby uniemożliwić Rosji zwycięstwo i narzucenie pokojowego dyktatu.

Zdaniem Joachima Gaucka irytujące jest, gdy „poprzez wahania rządu nie tylko zmniejszają się szanse Ukrainy, ale też rośnie zagrożenie dla wolnego świata”.

Pociski Taurus

Taurus KEPD 350 to pocisk manewrujący wystrzeliwany z powietrza, opracowany przez niemiecko-szwedzką spółkę Taurus Systems GmbH. Projektowanie jednostki rozpoczęto w 1998 r., a pierwsze modele weszły do użytku w 2005 r. Cechą charakterystyczną pocisku jest zastosowana technologia stealth, dzięki której jego wykrycie jest niezwykle trudne.

Taurus KEPD 350 waży 1 tys. 400 kg i ma 5 m długości. Jest dodatkowo wyposażony w skrzydła o rozpiętości ponad 2 m. Na pokładzie znajduje się podwójna głowica bojowa MEPTHISTO o wadze 481 kg, wyposażona w ładunek wstępny i początkowy ładunek penetrujący. Projektanci zastosowali zapalnik o zmiennym opóźnieniu do kontrolowania głowicy głównej. Siła rażenia pocisku jest ogromna i ze względu na swoją specyfikę idealnie nadaje się do niszczenia utwardzonych bunkrów, obiektów dowodzenia, kontroli i łączności, ale też obiektów lotniskowych, czy magazynów amunicji.

 



Źródło: Bild, Deutsche Welle, milmag.pl, niezalezna.pl, X

#pociski manewrujące #Joachim Gauck #Olaf Scholz

am