Najwięcej zachorowań odnotowano w zachodnich regionach, gdzie są najniższe wskaźniki szczepień przeciwko odrze
- podał resort.
Miejsca z największą ilością chorych to sąsiadujący z Polską obwód lwowski, w którym na odrę od początku roku chorowało ponad 10 tys. osób, iwano-frankiwski (ponad 4,8. tys.), graniczący z Polską zakarpacki (ponad 4,3 tys.) oraz tarnopolski (ponad 3 tys.). W Kijowie na odrę zachorowało ponad 2,7 tys. osób.
W 2018 r. w związku z komplikacjami po odrze zmarło na Ukrainie 15 osób: czworo dorosłych i 11 dzieci.
Ukraińskie ministerstwo zdrowia ponownie zaapelowało o szczepienia ochronne, które są bezpłatne dla wszystkich do 18. roku życia. Darmowe szczepionki przysługują także wojskowym, uczestnikom operacji na wschodzie kraju, studentom, nauczycielom i pracownikom placówek zdrowotnych.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podawało, że w ub.r. w 30 europejskich krajach zanotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy w 2016 r. były to 4 643 przypadki.
Epidemiolodzy oceniają, że utrzymujące się rozprzestrzenianie się odry w Europie wynika z niedostatecznej liczby zaszczepionych. Wśród wszystkich zgłoszonych przypadków odry w 2017 r., które wystąpiły u osób o znanym statusie zaszczepienia, aż 87 proc. to osoby nieszczepione.