Prezydent Donald Trump oświadczył w czwartek, że administracja USA obserwuje sytuację, związaną z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego, jednego z przywódców opozycji w Rosji. Nawalny został hospitalizowany w Omsku na Syberii - poinformowała wcześniej w czwartek jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Wyraziła przypuszczenie, że Nawalny zatruł się substancją dodaną mu do herbaty.
Lekarz opozycjonisty Jarosław Aszychmin, ocenił, że należy przewieźć go do lecznicy za granicą ze szpitala w Omsku, gdzie jest on na oddziale reanimacji, gdyż łatwiej byłoby ustalić przyczynę choroby.
Decyzję w sprawie ewentualnego przewiezienia Nawalnego z Omska do innego szpitala zapadnie na konsylium lekarskim - podał wydział zdrowia władz obwodu omskiego.
Około rok temu Nawalny trafił do szpitala w Moskwie z objawami ostrej reakcji alergicznej. Przewieziono go wówczas do szpitala z aresztu, gdzie odbywał karę administracyjną. Wówczas polityk nie wykluczał, że padł ofiarą próby otrucia.
44-letni Nawalny jest prawnikiem i działaczem opozycji, autorem popularnego w Rosji bloga. Założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją regularnie publikuje materiały śledcze na temat nadużyć korupcyjnych w najwyższych kręgach rosyjskich władz.
Niemiecka lotnicza karetka pogotowia poleci do Rosji Nawalnego, startując z Berlina o północy z czwartku na piątek - poinformowała fundacja Cinema for Peace, która organizuje jego transport do Niemiec.
Wcześniej w czwartek niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oświadczyła, że jej kraj jest gotów udzielić wszelkiej pomocy medycznej Nawalnemu. Podobną gotowość wyraził Macron, który dodał, że Francja może udzielić azylu rosyjskiemu politykowi.