Zawieszenia prac parlamentu, przedterminowe wybory, rezygnacja z przewodniczenia partią lub złożenie dymisji z urzędu - kanadyjski premier Justin Trudeau musi podjąć trudną decyzję.
Swoje odejście Trudeau może podzielić na dwa etapy. Kanadyjski dziennik "The Globe and Mail" poinformował, że premier może ogłosić, że ustępuje ze stanowiska szefa Partii Liberalnej. Kolejnym etapem byłaby jego rezygnacja z urzędu premiera kraju.
Trudeau może ogłosić swoją decyzję w środę 8 stycznia podczas spotkania klubu parlamentarnego Partii Liberalnej - poinformowała gazeta, powołując się na trzy własne źródła, pragnące zachować anonimowość. Publiczny nadawca CBC potwierdził, że takie spotkanie jest planowane i ma potrwać sześć godzin.
Od wielu tygodni media piszą o naciskach na Trudeau, pochodzących z wewnątrz Partii Liberalnej i związanych m.in. ze spadającymi notowaniami liberałów w sondażach. W połowie grudnia ubiegłego roku wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland nieoczekiwanie podała się do dymisji na kilka godzin przed przedstawieniem parlamentowi sytuacji dotyczącej budżetu. Przyczyną jej rezygnacji stał się spór z premierem o dalszy kierunek polityki gospodarczej.
Freeland napisała w liście, zamieszczonym również w mediach społecznościowych, że odchodzi z gabinetu, ponieważ premier chciał przenieść ją na inne stanowisko, a to - w jej rozumieniu - oznacza brak zaufania.
Media spekulują od dawna na temat decyzji, które może podjąć Trudeau, wskazując na możliwość zarówno tzw. prorogacji, czyli zawieszenia prac parlamentu, ewentualnych wcześniejszych wyborów, jak też ustąpienia szefa rządu ze stanowiska lidera partii, co wiązałoby się z wyborami nowego przewodniczącego tego ugrupowania. Trudeau mógłby wtedy pozostać na stanowisku premiera do czasu wyboru nowego szefa partii lub złożyć urząd wcześniej.
Jak podkreślał w mediach liberalny polityk Peter Fragiskatos, następca Trudeau miałby szansę "ponownie podbić wyobraźnię Kanadyjczyków".
Wybory do Izby Gmin parlamentu federalnego powinny odbyć się jesienią br.