Dobrze finansowana, zorientowana na działanie Inicjatywa Trójmorza pomoże nam osiągnąć wspólne cele - oświadczył dziś szef dyplomacji USA Mike Pompeo, uczestnik szczytu Trójmorza w Tallinie. Amerykański polityk przekonywał, że "rządowe inwestycje w Fundusz Inwestycyjny są pożyteczne, ale nic nie może się równać z finansową potęgą prywatnego sektora".
Zachód "stoi po stronie praworządności, demokracji i wolności słowa. Nasz sposób życia, jak żaden inny, jest synonimem pokoju, prosperity i wolności. Od 75 lat Stany Zjednoczone i wolne narody Europy współpracują, aby to chronić. Ta współpraca trwa pod rządami prezydenta (Donalda) Trumpa" - oznajmił Pompeo.
- Od lipca odwiedziłem Republikę Czeską, Słowenię, Austrię, Polskę i Chorwację - wszystkie te kraje, które są tu dziś reprezentowane, nie wspominając o wizytach u innych przyjaciół w Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Włoszech i na Cyprze
- przypomniał sekretarz stanu USA.
- Spójrzcie, jestem tu dziś z wami, tak jak prezydent Trump trzy lata temu, ponieważ możemy nadal razem zwyciężać dzięki Inicjatywie Trójmorza - dodał.
- Mamy sposobność, by przyspieszyć wzrost i przyciągnąć inwestycje sektora prywatnego, podnosząc na dłuższą metę poziom życia. Mamy też okazję, by połączyć nasze infrastruktury i rynki energetyczne w taki sposób, który zapewni bezpieczeństwo gospodarcze przyszłym pokoleniom. Mamy okazję, by sprawić, że kraje Europy będą nadal silne, wolne i związane z USA, tak jak chce tego mój kraj
- powiedział Pompeo.
- Inicjatywa Trójmorza jest teraz ważniejsza niż byłaby pięć czy dziesięć lat temu (...). Stany Zjednoczone nie chcą, by autorytarne mocarstwa ponownie podważyły suwerenność i wolność naszych przyjaciół z wolnego świata - oznajmił.
- W istocie zamanifestowaliśmy już naszą determinację. (...) W wystąpieniu w Monachium w lutym tego roku zapowiedziałem, że Stany Zjednoczone przeznaczą do miliarda dolarów na projekty infrastrukturalne Trójmorza. Czekam z niecierpliwością, aż rozpoczniemy (tę inicjatywę) - przypomniał sekretarz stanu.
Przyznał, że "ta zapowiedź pomogła ożywić kolejne inwestycje oraz obudzić entuzjazm".
- Stany Zjednoczone mają swoją stawkę w tej grze i czekamy z niecierpliwością na to, że każdy członek Inicjatywy Trójmorza również (w nią) zainwestuje. (...) Ostatecznie odpowiedzialność za waszą wolność i gospodarczy dobrostan spoczywa na was - podkreślił Pompeo.
- Stworzyliście konieczne narzędzia prawne, finansowe i analityczne, by rozpocząć konkretne inwestycje. Stworzyliście swój Fundusz Inwestycyjny (...). I prawie wszystkie kraje Trójmorza zainwestowały już lub zobowiązały się zainwestować w ten Fundusz
- powiedział.
Przekonywał, że "rządowe inwestycje w Fundusz Inwestycyjny są pożyteczne, ale nic nie może się równać z finansową potęgą prywatnego sektora". - Musicie rozwijać Fundusz przyciągając prywatny kapitał i inwestycje - oznajmił.
- Fundamentalne znaczenie ma to, by polityki narodowe były tak atrakcyjne jak to możliwe, by nie faworyzowały firm państwowych i nie utrudniały inwestycji ze względów politycznych
- ocenił Pompeo.
W Tallinie zebrał się w poniedziałek 5. szczyt Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbywa się częściowo w formie zdalnej.
Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.