Fundacja Społeczeństwa Otwartego, założona przez George'a Sorosa, poinformowała organizacje otrzymujące pomoc w Unii Europejskiej, że przenoszą swoje zasoby do innych części świata. Ostatnie decyzje zarządu fundacji oznaczają faktyczne zaprzestanie działalności w Unii Europejskiej - poinformował węgierski serwis Radia Wolna Europa.
Zasoby Open Society Foundation for Europe będą „niezwykle ograniczone”, jak wynika z wiadomości e-mail wysłanej do partnerów. Jak zaznacza svoboda.org, fundacja wydała setki milionów dolarów na rozwój społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie od upadku komunizmu w 1989 roku.
Fundacja George'a Sorosa „prawie całkowicie” zamyka swoją działalność w Unii Europejskiej. Przyczyną tej decyzji jest to, że instytucje i rządy państw Unii Europejskiej przeznaczają coraz więcej środków na obszary, którymi zajmowała się OSF. W związku z tym organizacja postanowiła skoncentrować się na innych częściach globu, gdzie środki pochodzące od Sorosa przyniosą większe efekty.
Przed weekendem wiele organizacji, które korzystały z dofinansowania od Fundacji Społeczeństwa Otwartego, otrzymało powiadomienia informujące o faktycznym zakończeniu działalności fundacji w Unii Europejskiej oraz przeniesieniu jej zasobów.
Planowana reorganizacja OSF ma mieć miejsce w przyszłym roku. Oznacza to, że dotychczasowe europejskie programy wspierane przez fundację mogą dobiec końca już w 2024 roku. W liście przekazano również, że zasoby dostępne do dyspozycji w Europie staną się "niezwykle ograniczone".
George Soros, mający 93 lata, ogłosił w czerwcu, że przekaże kontrolę nad swoim finansowym imperium swojemu synowi, Alexandrowi Sorosowi.