Wczoraj świat obiegła informacja, że Finlandia dołoży wszelkich starań, aby jak najszybciej stać się członkiem NATO. A co ze Szwecją? Otóż, członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych, tym samym przyniosłoby efekt odstraszający w Europie Północnej - wskazuje przedstawiony raport szwedzkiego rządu oraz opozycji dotyczący nowej strategii bezpieczeństwa kraju.
Przedstawiająca wnioski analizy szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde podkreśliła, że autorzy analizy "zgadzają się, że inwazja Rosji na Ukrainę jest największą agresją militarną w Europie od czasów II wojny światowej".
Linde dodała, że wejście Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie wpłynęłoby na zaangażowanie tego kraju w politykę rozbrojenia nuklearnego oraz mediacji pokojowych.
Pod wnioskami raportu podpisało się sześć z ośmiu zasiadających w parlamencie partii. Oddzielne zdanie zgłosiły dwa ugrupowania: postkomunistyczna Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska - Zieloni.
Dokument jest podstawą decyzji Szwecji o złożeniu wniosku o członkostwo w NATO.
W piątek szef MON Mariusz Błaszczak przebywa z wizytą na Litwie, gdzie spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem na trzeciej Litewsko–Polskiej Radzie Ministrów Obrony.
"Jesteśmy entuzjastami tej koncepcji, żeby Sojusz Północnoatlantycki został wzmocniony poprzez przystąpienie Finlandii i Szwecji"
- podkreślił Błaszczak, odpowiadając na jedno z pytań zadanych na wspólnej konferencji prasowej z szefem MON Litwy.
Dodał, że Polska współpracuje zarówno z Finlandią, jak i Szwecją w formacie Unii Europejskiej, ale także łączą nas bilateralne relacje.
"Strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu zarówno Finlandii, jak i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego"
- podkreślił minister Błaszczak.
Na zakończenie trzeciej Litewsko 🇱🇹– Polskiej🇵🇱 Rady Ministrów Obrony min. @mblaszczak podpisał z ministrem obrony Litwy Arvydasem Anušauskasem wspólne stanowisko dot. rozwoju dalszej współpracy wojskowej na rzecz #bezpieczeństwo. pic.twitter.com/738HFZn3q7
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 13, 2022