- Dążymy do podniesienia strategicznego partnerstwa Japonii i Polski na jeszcze wyższy poziom - mówił premier Japonii Shinzo Abe podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawiecki w Tokio. - Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia, w obszarze kluczowych technologii: nuklearnych, komunikacyjnych, ale również w obszarze 5G - powiedział z kolei szef polskiego rządu.
Premier Japonii zwrócił uwagę, że miniony rok był szczególny ze względu na setną rocznicę nawiązania polsko-japońskich stosunków. Wskazał, że w 2015 r. stosunki japońsko-polskie podniesiono do rangi partnerstwa strategicznego dzięki czemu współpraca między krajami się rozwinęła.
"Dziś prowadziłem owocną rozmowę z premierem (Morawieckim), aby podnieść to strategiczne partnerstwo obu krajów na jeszcze wyższy poziom. Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie, na tle solidnego wzrostu gospodarczego, zgodziliśmy się, by dalej zacieśniać naszą współpracę, przechodząc od stosunków dwustronnych do spraw dotyczących społeczeństwa międzynarodowego"
- dodał premier Abe.
Japoński premier wskazał, że podczas spotkania poruszono kwestie gospodarcze, w tym współpracy nad projektem CPK.
"Zmierzamy do tego, aby japońskie technologie i wiedza przyczyniły się do uatrakcyjnienia polskiej infrastruktury"
- mówił.
Abe wskazywał też, że poruszono temat współpracy w dziedzinie technologii czystego węgla, energii atomowej oraz wodorowej.
Podczas rozmowy - jak relacjonował japoński premier - zgodzono się też na rozpoczęcie nieoficjalnych konsultacji na temat koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, by "jeszcze bardziej promować wymianę gospodarczą oraz osobową".
"Zgodziliśmy się z Polską, która pełni niezwykle ważną rolę w dziedzinie bezpieczeństwa Europy, na poszerzenie rozmów w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym realizacji następnych konsultacji organów obrony oraz pogłębienie współpracy naukowej i technologicznej"
- mówił Abe.
Japoński premier dodał, że podczas spotkania wymieniono też opinie na temat sytuacja w Azji i w Europie. Potwierdzono też - jak dodał - "solidarność w celu zachowania porządku międzynarodowego opartego na rządach prawa oraz dalszą współpracę w formacie Grupa Wyszehradzka- Japonia".
"Razem z premierem Morawieckim, ramię w ramię, jako partnerzy strategiczni będziemy pracować na rzecz silnego rozwoju stosunków obu krajów, a także stabilności i pomyślności społeczeństwa międzynarodowego"
- podsumował Abe.
Premier @MorawieckiM podczas wspólnej konferencji z premierem Japonii: Dziękuję premierowi @AbeShinzo za ciepłe przyjęcie i poruszenie na naszym spotkaniu tematów dotyczących naszego strategicznego partnerstwa. pic.twitter.com/35jQ5IxFig
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2020
Z kolei premier Morawiecki mówił, że w poniedziałek i wtorek odbył szereg rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu. Wskazywał, że japońskie firmy obecne w Polsce od 20-30 lat zwiększają inwestycje.
"Współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym. Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia i japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii: nuklearnych, komunikacyjnych, ale również w obszarze 5G"
- oświadczył.
Premier @MorawieckiM w #Tokio: Dziś i wczoraj odbyłem wiele rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu. Współpraca i wymiana handlowa między Polską i Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2020
Premier zwracał także uwagę, że systemy energetyczne Japonii i Polski są w dużym stopniu - większym niż w przypadku innych państw - zależne od węgla.
"Te podobieństwa też tworzą przestrzeń do współpracy, chociażby w technologiach zgazyfikowania węgla, ale również zastosowania najnowszych rozwiązań nuklearnych, tak żeby miks energetyczny był jak najmniej obciążony emisyjnością dwutlenku węgla"
- zaznaczył szef rządu.
Mateusz Morawiecki relacjonował, że wśród tematów rozmowy z Abe znalazły się także sprawy międzynarodowe dotyczące Rosji, Chin, brexitu, niepokojów na Bliskim Wschodzie, a także zagrożeń płynących z Korei Północnej.
Premier @MorawieckiM w #Tokio: Na spotkaniu z premierem @AbeShinzo poruszyliśmy tematy międzynarodowe, m. in. kwestie Rosji, sprawy związane z Chinami, #Brexit, niepokoje na Bliskim Wschodzie czy temat Korei Północnej. Mamy z Japonią w tych kwestiach bardzo zbieżne zdanie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2020
"To tematy, w których Polska i Japonia mają bardzo zbieżne zdanie. W świecie, w którym żyjemy, zawirowań jest wiele. Cieszy na pewno to, że UE wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią są promotorem stabilności, spokoju, pokoju i jak najlepszej współpracy międzynarodowej, gospodarczej, handlowej"
- mówił premier.
Premier @MorawieckiM uczestniczy w oficjalnym obiedzie wydawanym przez premiera Japonii @AbeShinzo. pic.twitter.com/FdWzw4VIk9
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2020