Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy debatuje dziś i głosuje nad rezolucją, wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Informację o tym, że rezolucja będzie przedmiotem obrad, podano na stronie internetowej Zgromadzenia Parlamentarnego RE. Jak wynika z przedstawionego harmonogramu, będzie to drugi i ostatni punkt obrad w piątek, czyli w ostatnim dniu odbywającej się w dniach 8-12 października sesji ZPRE.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, która wzywa Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem
W dyskusji nad poprawkami wskazującymi drogę negocjacji i poszukiwania kompromisu z Rosjanami, Dominik Tarczyński stwierdził wprost:
- Jak dyskutować z kimś, kto kradnie twoją własność? Jak dyskutować ze złodziejem?
Na posiedzeniu trwa obecnie głosowanie nad poprawkami do rezolucji.
Przedstawiciele Ukrainy w Radzie Europy jednoznacznie popierają rezolucję.
- Fragmenty wraku są własnością polską i powinny natychmiast wrócić do Polski
- mówi Andrij Łopuszańskij
Jeśli rezolucja zostanie przyjęta, będzie pierwszym międzynarodowym dokumentem, który będzie wzywał Rosję do tego, aby zwróciła wrak.
- Spodziewam się po debacie, że Rada Europy w końcu zawalczy o swoja godność i wskaże, że Rosja powinna zwróć wrak, że będziemy tymi, którzy nie tylko zawalczą o pamięć tych, którzy zginęli, ale o honor. To jest głosowanie, które nie dotyczy tylko Rosji, które nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich państw członkowskich. To jest głosowanie o honor Rady Europy – powiedział przed debatą poseł Dominik Tarczyński (PiS).
Przyjęty jednomyślnie w czerwcu projekt rezolucji stwierdza m.in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, od państwa w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych, państwu w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK - PAP) - stwierdza projekt.
„Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji, stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia” - czytamy w projekcie.
Zgodnie z projektem, rezolucja ma zawierać wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu, oraz powstrzymanie się od działań, mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy.
Na stronie głównej niezalezna.pl transmitujemy na żywo debatę Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. [ABY OGLĄDAĆ TRANSMISJĘ KLIKNIJ TUTAJ]
Projekt rezolucji został oparty na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował go na postawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego - Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej, wrak powinien zostać zwrócony Polsce.