Firma NewsGuard i portal śledczy Correctiv zidentyfikował grupę powiązanych z Rosją stron internetowych, które rozpowszechniały fałszywe informacje. Przy użyciu 102 witryn, chciano wpłynąć na nadchodzące wybory parlamentarne w Niemczech.
Ze wspólnej analizy obu organizacji wynika, że zidentyfikowano powiązania między 102 stronami internetowymi a Johnem Markiem Douganem, byłym amerykańskim policjantem, który obecnie mieszka w Rosji.
Powiązane strony nazwano "siecią Dougana". Niektóre z nich noszą nazwy znanych, nieistniejących już niemieckich marek medialnych i są wypełnione treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję.
Witryny wyglądają podobnie i publikowały artykuły zawierające fałszywe informacje o niemieckich politykach, którzy mają pronatowskie i proukraińskie nastawienie.
NewsGuard poinformował, że ma dowody na to, iż Dougan za pośrednictwem tych stron brał udział w operacji wpływania na niemieckie wybory i współpracował z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Amerykanin, który był oskarżony o prowadzenie podobnych kampanii dezinformacyjnych przeciwko USA w przeszłości, powiedział jednak agencji Reutera, że nie ma nic wspólnego z rosyjskim wywiadem i oskarżył NewsGuard o próbę obwiniania go za rozpowszechnianie fałszywych informacji w imieniu Rosji.
Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych i krajowa agencja wywiadowcza poinformowały NewsGuard, że monitorują tę zorganizowaną kampanię, która może, ich zdaniem, osłabić zaufanie do instytucji państwowych.