Przywódcy UE na szczycie europejskim w Brukseli zgodzili się, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za atak w Salisbury. Część z krajów zamierza podjąć takie same działania, jak Wielka Brytania.
Unijni liderzy podczas wczorajszej kolacji wysłuchali premier Wielkiej Brytanii Theresy May ws. ataku z użyciem broni chemicznej w Salisbury i próby zabójstwa byłego oficera wywiadu wojskowego Siergieja Skripala oraz jego córki.
Dyskusja zakończyła się przed północą przyjęciem wspólnych wniosków ws. ataku. Przywódcy UE zgodzili się w nich z rządem Wielkiej Brytanii, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za atak i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia tej sprawy. Jednocześnie potępili w nich "w możliwie najostrzejszy sposób" atak, wyrazili głębokie wyrazy współczucia dla wszystkich tych, których życie w związku z nim jest zagrożone i zapowiedzieli udzielenie wsparcia dla toczącego się dochodzenia.
Państwa członkowskie zapowiedziały, że będą współpracować w sprawie konsekwencji, które należy wyciągnąć "w świetle odpowiedzi udzielonych przez władze rosyjskie". Unia Europejska - jak piszą we wnioskach - ma być ściśle skoncentrowana na tej kwestii i jej implikacjach. To zdanie - jak tłumaczyli dyplomacji - może być otwarciem drogi do ewentualnych sankcji. Na razie UE nie decyduje się na nowe restrykcje wobec Rosji. Początkowo czasie rozmów na szczycie niektórzy liderzy dawali do zrozumienia, że mogą pójść w ślady Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o wydalenie dyplomatów.
Następnie podano, że kilkanaście państw unijnych, w tym Polska przygotowują skoordynowaną reakcję na atak w Wielkiej Brytanii; przywódcy UE zgodzili się, że z Moskwy wycofany zostanie unijny ambasador.
Zasugerowała to wcześniej prezydent Litwy Dalia Grybauskaite mówiąc dziennikarzom, że Litwa, podobnie jak Wielka Brytania, może w związku z atakiem w Salisbury podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie.
Londyn w reakcji na zamach na Skripala wydalił 23 rosyjskich dyplomatów uznanych za niezgłoszonych oficerów wywiadu.
Przywódcy wyrazili też solidarności ze Zjednoczonym Królestwem w obliczu "tego poważnego wyzwania dla naszego wspólnego bezpieczeństwa".
Liderzy wskazali, że używanie broni chemicznej, w tym używanie jakichkolwiek toksycznych chemikaliów jako broni w jakichkolwiek okolicznościach, jest całkowicie nie do przyjęcia, musi być "systematycznie i rygorystycznie" potępiane i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa "dla nas wszystkich".
Podkreślili też, że w tym kontekście Unia Europejska musi wzmocnić swoją odporność na zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe, w tym poprzez ściślejszą współpracę między państwami członkowskimi, a także NATO. Unia Europejska i państwa członkowskie powinny również nadal zwiększać swoje możliwości w zakresie zwalczania zagrożeń hybrydowych, w tym w dziedzinie cybernetyki, komunikacji strategicznej i kontrwywiadu.
Wczoraj wieczorem doszło też do spotkania między kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premier wielkiej Brytanii Theresą May i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak poinformował rzecznik brytyjskiego rządu po tym spotkaniu, przywódcy trzech krajów zgodzili się, co do wagi wysłania silnego europejskiego sygnału w odpowiedzi na działania Rosji.
Wcześniej brytyjska premier Theresa May mówiła dziennikarzom w Brukseli, że Rosja stanowi zagrożenie dla całego bloku, nie tylko dla jej kraju.
Premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem szczytu unijnego w Brukseli powiedział dziennikarzom, że Polska będzie domagała się jednoznacznego zapisu we wnioskach szczytu UE ws. ataku na Siergieja Skripala.
Staramy się przedyskutować z naszymi partnerami, żeby odpowiedź UE była jak najbardziej solidarna na ten atak na terytorium Wielkiej Brytanii, atak na terytorium państwa członkowskiego UE, jednocześnie atak na terytorium państwa członkowskiego NATO
- powiedział Morawiecki.