Pogłębienie się ogólnych nieprawidłowości, dotyczących niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce, nie uzasadnia automatycznej odmowy wykonania wszystkich europejskich nakazów aresztowania, wydanych w tym państwie Unii Europejskiej - poinformował dziś rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
TSUE opublikował odpowiedź na pytania holenderskich sądów, które nie chcą wydać Polsce objętych nakazem aresztowania polskich obywateli oskarżonych o przestępstwa, ze względu na rzekome łamanie praworządności.
„Pogłębienie się ogólnych nieprawidłowości dotyczących niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce NIE UZASADNIA automatycznej odmowy wykonania wszystkich europejskich nakazów aresztowania wydanych w tym kraju” - ważna opinia rzecznika generalnego TS UE. pic.twitter.com/giNU3Nzo1S
— Dominika Cosic (@dominikacosic) November 12, 2020
Oznacza to, że poszukiwani europejskim nakazem aresztowania nie będą mogli zasłaniać się rzekomym łamaniem praworządności w Polsce, a sądy będą miały obowiązek wydawać przestępców polskim organom ścigania.
Rzecznik generalny zaznaczył, że, nawet jeśli zagrożenie dla niezależności polskich sądów mogło się zwiększyć, nie można zawieszać, z góry i automatyczne, wszystkich europejskich nakazów aresztowania wydawanych przez owe sądy.
Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku TSUE w tej sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić i zwykle się tak dzieje, może jednak wydać inny wyrok.