Zmiany miałyby objąć wyłącznie tych osadzonych, którzy odbywają prawomocne wyroki, niepodlegające dalszej apelacji, oraz mają mniej niż dwa lata do zakończenia kary i nie sprawiali poważnych problemów dyscyplinarnych w ostatnim roku. Z możliwości wcześniejszego opuszczenia więzienia byliby natomiast wykluczeni skazani za przestępstwa takie jak gwałt, działalność w zorganizowanych grupach przestępczych, terroryzm, uprowadzenia czy paserstwo.
Przepełnione więzienia
Według danych organizacji World Prison Brief, włoskie zakłady karne są wypełnione w 122 proc., co stanowi jeden z najgorszych wyników w Europie — gorzej sytuacja wygląda jedynie we Francji, Turcji i na Cyprze.
Jak przypomniała agencja Reutera, wielu włoskich więźniów od dawna skarży się na trudne warunki w więzieniach, a w ostatnich latach wzrosła liczba samobójstw wśród osadzonych.
Ministerstwo sprawiedliwości podkreśliło, że decyzja o ewentualnym zwolnieniu części więźniów nie zapadnie szybko, ponieważ wymaga dokładnego rozważenia. W resorcie powołano specjalną komórkę, która ma koordynować współpracę między więziennictwem a wymiarem sprawiedliwości. Raport z jej prac ma trafić do ministerstwa we wrześniu.