Do Wilna z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego przybył dziś transport 7500 podręczników i ćwiczeń do nauki języka polskiego dla klas 4-10. Po raz pierwszy polskie dzieci w polskich szkołach na Litwie będą się uczyły polskiego z podręczników z Polski.
Na sprowadzenie podręczników zgodę wyraziły władze oświatowe Litwy, które dotychczas nie dawały na to zezwolenia.
„To przełomowa decyzja naszych władz” – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski. Podkreślił, że na Litwie „w polskich szkołach języka ojczystego uczymy z podręczników wydanych przed ponad 20 laty”.
Litewscy poloniści określają pozyskanie polskich podręczników jako „historyczną chwilę”.
„Nauczanie polskiego z polskich podręczników wzbogaci słownictwo i mamy nadzieję, że podźwignie poziom nauczania języka polskiego”
– powiedziała Danuta Korkus, nauczycielka języka polskiego z wileńskiej Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli.
Wreszcie są! Nowe podręczniki do języka polskiego dotarły do Wilna https://t.co/NWyCAqQ2ab
— Radio Znad Wilii (@RadioZnadWilii1) 21 października 2019
Korkus podkreśliła, że podręczniki z Polski „zostały sprowadzone na okres przejściowy”. „Naszym zadaniem będzie teraz zaadaptowanie ich na potrzeby naszej szkoły” – wskazała.
„Po części problem z podręcznikami do polskiego został rozstrzygnięty” – oceniła Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes „Macierzy Szkolnej”. Poinformowała, że zgodnie z decyzją nauczycieli klas początkowych, dla klas 1-3 zostaną zaadaptowane podręczniki z polskiego wydawnictwa Nowa Era. „Podręcznik dla klasy pierwszej już jest przygotowany do druku; prace nad kolejnymi trwają” – powiedziała Dzierżyńska.
Zgoda na sprowadzenie podręczników z Polski na Litwę to tylko jedno z działań, które ma rozwiązać problemy oświaty polskiej w tym kraju. Społeczność polska oczekuje też przywrócenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego, którego wyniki liczyłyby się przy rekrutacji na litewskie uczelnie.
W 1998 roku egzamin maturalny z polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju.
Na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania; uczy się w nich około 11 tys. uczniów.