W poniedziałek sąd gospodarczy dla obwodu brzeskiego wydał decyzję o likwidacji Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu. Ta zarejestrowana była do tej pory jako spółka „Polska Szkoła”. Wniosek o likwidację placówki przedłożyła w marcu prokuratura z Brześcia.
„Formalnym powodem, na który powoływała się prokuratura składając wniosek o likwidację „Polskiej Szkoły” było „rażące naruszenie prawa, które wyrządziło szkodę państwu i interesom publicznym””
- podaje portal kresy24.pl, powołując się na serwis svaboda.org.
„Gloryfikacja zbrodniarzy wojennych” - o których pisze białoruska prokuratura - to zorganizowana 28 lutego w tej szkole uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W jej trakcie nie padło ani nazwisko Rajsa ani jego pseudonim.
To nie przekonuje jednak białoruskich decydentów. Po tej uroczystości, dokładnie 12 marca, do aresztu śledczeo trafiła Anna Paniszewa - organizatorka wydarzenia oraz dyrektorka „Polskiej Szkoły”. Usłyszała zarzut „rehabilitacji nazizmu”, za co na Białorusi grozi wyrok od 5 do 12 lat pozbawienia wolności.
Prześladowanie Anny Paniszewej i prowadzonej przez nią szkółki harcerskiej władze Białorusi wykorzystały do uderzenia we wszystkie działające na Białorusi ośrodki nauczania języka polskiego. Ruszyły masowe kontrole podobnych placówek, m.in. w Grodnie Lidzie i Wołkowysku.
Sąd orzekł, że proces likwidacji „Polskiej Szkoły” ma zostać sfinalizowany do 19 lipca 2021 roku.
Wyrok sądu gospodarczego nie jest prawomocny. Można się od niego odwołać w ciągu 15 dni od wydania orzeczenia.