Interesy Polski, Litwy i Ukrainy są zbieżne, a ich wspólnym wrogiem jest "imperialna polityka Moskwy" – oświadczył dzisiaj marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w wystąpieniu inaugurującym w Wilnie 9. sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina.
Musimy stawiać czoło wyzwaniom współczesności. Pozytywne emocje są pomocne, ale skuteczna polityka wymaga trzeźwego osądu
- powiedział Karczewski.
Mówiąc o wspólnym wrogu, jakim jest „imperialna polityka Moskwy”, marszałek podkreślił, że „razem stawiamy jej czoło, razem wspieramy integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy”.
Przypomniał, że „Polska jest trzecim, po USA i Kanadzie, donatorem pomocy dla armii ukraińskiej, a Litwa działa w tym samym kierunku stosownie do swego potencjału”.
Podkreślił też, że Polska, Litwa i Ukraina wspólnie opowiadają się za utrzymaniem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2, który – jak wskazał - stworzy nowe źródło finansowania wojennych działań Rosji.
Wspólnym wyzwaniem dla Polski, Litwy i Ukrainy jest odparcie zagrożenia wynikającego dla naszych relacji z prowokacji rosyjskich
- zaznaczył Karczewski.
W jego ocenie „prowokacje w stosunkach polsko-ukraińskich dotyczą pamięci narodowej, a w relacjach polsko-litewskich – polskiej mniejszości na Litwie”.
Tak jak historia, tak i kwestia mniejszościowa są realnie trudne, ale nie jest to powodem, byśmy pozwolili komukolwiek na rozgrywanie ich w celu poróżnienia nas. (...) Wspólnym zadaniem Polski, Litwy i Ukrainy jest uczynienie wszystkiego, by historia nie przeszkadzała nam w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości
- powiedział Karczewski.
Przypominając, że Polska i Litwa są państwami członkowskimi UE, a Ukraina chce nim zostać, marszałek Senatu zaznaczył, że „Unia wymaga dziś wspólnej troski”.
Trwa spotkanie Marszałka @PolskiSenat Pana @StKarczewski, Przewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej @LRSeimas Pana @PranckietisV i Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Pana @AndriyParubiy oraz członków Prezydium Zgromadzenia. pic.twitter.com/B9j9WLW38A
— PL in Lithuania ?? (@PLinLithuania) 12 listopada 2018
Unia zamiast koncentrować się na rozwiązywaniu realnych problemów współczesności (…) forsuje projekty ideologiczne pozbawione poparcia wyborców
- ocenił Karczewski dodając, że „Polska wysoko sobie ceni solidarność Litwy”.
Karczewski życzył Zgromadzeniu Parlamentarnemu, by jego obrady „pomogły zbudować solidarność polsko-litewsko-ukraińską”.
Pod hasłem "Wolni z wolnymi, równi z równymi" pokonamy wszystkie przeciwności
- dodał.
Podczas dwudniowego Zgromadzenia parlamentarzyści Polski, Litwy i Ukrainy będą mówić o bezpieczeństwie, Partnerstwie Wschodnim i piątej rocznicy wydarzeń na kijowskim Majdanie. Delegacje poruszą tematy dotyczące zagrożeń hybrydowych, walki z propagandą oraz współpracy w dziedzinie wojskowości i energetyki.