Minister przypomniał w swym wystąpieniu o przypadającej w tym roku czwartej rocznicy „rewolucji godności” na Ukrainie. Mówił o woli Ukraińców, by stać się częścią społeczności Zachodu partej na demokracji i rządach prawa, kwitnącym społeczeństwie obywatelskim i dobrze zbudowanej gospodarce rynkowej.
- Ta wola nie zostanie zgnieciona - ani przez nielegalną aneksję Krymu, ani przez konflikt na wschodzie kraju. Ci, którzy tak uważali, źle rozumieli nie tylko duszę ukraińską, ale także podstawowe zasady demokracji – podkreślił Czaputowicz.
Wskazał na systematyczne łamanie praw człowieka na Krymie, co dotyka szczególnie do działaczy organizacji pozarządowych i rdzennych Tatarów krymskich.
- Naszym najwyższym priorytetem musi być powstrzymanie tych poważnych naruszeń praw człowieka. Wierzymy w rolę ONZ w obronie praw człowieka ludności cywilnej – podkreślił.
Szef MSZ przywołał postanowienia rezolucji ONZ z grudnia 2017 roku potępiającej m.in. retroaktywne stosowanie rosyjskiego systemu prawnego na terytorium okupowanym oraz nałożenie automatycznego rosyjskiego obywatelstwa na obywateli ukraińskich. Mówił też o konieczności udzielenia pomocy charytatywnej. Jak zaakcentował, Polska przekazuje ją przesiedleńcom w regionach Charkowa, Zaporoża, Dniepropietrowska i Doniecka.
Min. #Czaputowicz w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ:#PLUNSC pic.twitter.com/Vwam1zDAAP
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) 29 maja 2018
Min. #Czaputowicz w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ:#PLUNSC pic.twitter.com/dXK4EFBcEH
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) 29 maja 2018