W Poczdamie pod Berlinem rozpoczęła się odbudowa kościoła garnizonowego. Projekt wzbudza duże emocje ze względu na kontrowersyjną przeszłość barokowej świątyni. To tutaj w 1933 roku Adolf Hitler zawarł symboliczny pakt z kręgami konserwatywnymi.
Na placu budowy w centrum Poczdamu, w miejscu, gdzie w 2020 roku ma stanąć niemal 90-metrowa wieża kościoła, odprawiono nabożeństwo inaugurujące prace nad realizacją projektu.
Władze Niemiec uznały odbudowę świątyni za "projekt o narodowym znaczeniu". Prezydent kraju Frank-Walter Steinmeier objął patronatem jego realizację. Rząd przyznał wsparcie finansowe w wysokości 12 mln euro.
Barokowa świątynia ewangelicka powstała w 1735 roku, a jej górująca nad Poczdamem wieża stała się architektonicznym symbolem miasta, pełniącego od XVII wieku funkcję rezydencji władców Prus. W podziemiach kościoła pochowano m.in. inicjatora pierwszego rozbioru Polski Fryderyka II zwanego Wielkim. Świątynia była "panteonem pruskiego absolutyzmu - pisze Christoph Dieckmann w "Die Zeit".
Do najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w historii kościoła garnizonowego należy tzw. Dzień Poczdamu 21 marca 1933 roku. Podczas uroczystości z okazji otwarcia kadencji nowego parlamentu kanclerz Adolf Hitler i prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg podali sobie ręce. Zdaniem historyków był to symboliczny gest stopienia się mieszczańsko-konserwatywnych Niemiec z narodową rewolucją Hitlera i tym samym koniec niemieckiej demokracji.
Protest beim Baustart-Gottesdienst für die #Garnisonkirche in #Potsdam. @PNN_de pic.twitter.com/92SjIqQHWP
— Alexander Fröhlich (@alx_froehlich) 29 października 2017
Niechlubna przeszłość świątyni jest powodem licznych protestów przeciwko jej odbudowie. Inicjatywa obywatelska "Chrześcijanie nie potrzebują kościoła garnizonowego" zebrała 16 tys. podpisów przeciwko projektowi.
To był kościół wojskowy z licznymi symbolami wojskowymi – mówi jeden z autorów inicjatywy Simon Wohlfart.
Jego zdaniem kościół ten "na polecenie z góry propagował wojnę za pomocą modlitwy".
Kościół garnizonowy został poważnie uszkodzony podczas nalotów alianckich w końcowej fazie wojny. Ocalałą z bombardowań wieżę wysadzono w powietrze w 1968 roku na rozkaz władz NRD.
Im Krieg zerstört, in der DDR abgerissen - nun wird der Turm der #Garnisonkirche wiederaufgebaut. Mit Gottesdienst - und Protest. #Potsdam pic.twitter.com/21ebU5uMJK
— Hannah Suppa (@hannah_suppa) 29 października 2017
To nie pierwszy tego rodzaju spór w Niemczech. Kilka lat temu równie polemicznie dyskutowano o sensie odbudowy zamku władców pruskich w Berlinie. Obecnie realizacja tego projektu jest już mocno zaawansowana.