Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Koniec handlu rosyjską ropą. Dziennikarz z USA: Trump wstrzymał sprzedaż ropy z Rosji do UE

Jak podaje Marc Thiessen, amerykański dziennikarz i publicysta, związany m.in. z Fox News, prezydent USA Donald Trump "wstrzymał sprzedaż rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej".

- Trump wstrzymał sprzedaż rosyjskiej ropy do UE. Skarb Państwa zakończył wyjątek administracji Joe Bidena, która pozwoliła sankcjonowanym rosyjskim bankom na przetwarzanie europejskich płatności za sprzedaż ropy. Teraz nikt w Europie nie może kupić rosyjskiej ropy - napisał w mediach społecznościowych Marc Thiessen.

Reklama

Chodzi tutaj licencję ogólną 8L, wydaną przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA 10 stycznia 2025 r. 

 

Licencja zezwalała na dokonywania transakcji "związanych z energią" - szeroko pojętą - w które zaangażowane były rosyjskie banki oraz inne instytucje finansowe objęte sankcjami, w tym Wnieszekonombank, VTB, Rosbank, Sberbank, Bank Zenit czy rosyjski Bank Centralny.

Zezwolenie na mocy dokumentu podpisanego 10 stycznia 2025 wygasało 12 marca 2025 r. o północy czasu waszyngtońskiego. 

Jeszcze wczoraj dziennikarka Jacqui Heinrich, korespondentka Fox News z Białego Domu, wskazywała, że "nie jest jasne, czy Trump ponownie wydał zwolnienie wynikające z licencji 8L". Wskazała, że gdyby Trump nie przedłużył zwolnienia, mogłoby to oznaczać wzrost cen ropy naftowej. 

Dziś, komentując wpis Thiessena, zaznaczyła, że nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie ze strony administracji amerykańskiej. 

UE robi interes z Rosją

Jak wynika z niedawnych ustaleń "The Guardian", w 2024 r. Unia Europejska wydała w trzecim roku pełnowymiarowej inwazji Kremla na Ukrainę więcej pieniędzy na rosyjskie paliwa niż na pomoc finansową przekazywaną Kijowowi.

Według szacunków Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) UE kupiła w 2024 r. ropę i gaz z Rosji o wartości 22 mld euro. W tym samym czasie, na wsparcie finansowe Ukrainy przekazano 19 mld euro.

Z raportu CREA wynika również, że Rosja zarobiła w trzecim roku swojej inwazji na Ukrainę 242 mld euro na eksporcie paliw kopalnych. Jak podkreślono, Moskwa czerpie nawet połowę swoich dochodów podatkowych z sektora naftowo-gazowego i stara się ominąć zachodnie sankcje, transportując paliwa dzięki tzw. flocie cieni. Według CREA statki te odpowiadają za przewóz towarów o wartości odpowiadającej około jednej trzeciej przychodów z eksportu paliw kopalnych.

Rosja tnie dostawy ropy

Jak podał dzisiaj niezależny portal "Moscow Times", Rosja gwałtownie ograniczyła dostawy oleju napędowego do państw Afryki w związku z atakami ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie ropy naftowej.

W lutym eksport oleju napędowego do krajów afrykańskich spadł prawie dwukrotnie - z 1,27 mln ton w styczniu do 684 tys. ton w kolejnym miesiącu. O blisko 41 proc. zmniejszył się także eksport tego paliwa do Brazylii.

Według agencji Reutera w lutym Rosja ograniczyła eksport produktów naftowych o 7,5 proc. w porównaniu ze styczniem. Eksport oleju napędowego zmniejszył się o 6 proc - poinformował Moscow Times.


 

Reklama