Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Wyciekło nagranie z katastrofy myśliwca F-35B. NATO ściga się z Rosją o wrak

W sieci pojawiło się nagranie, pochodzące prawdopodobnie z jednej z kamer zainstalowanych na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, na którym widać moment katastrofy myśliwca F-35B. Maszyna rozbiła się tuż po starcie z lotniskowca. Pilot zdążył się bezpiecznie katapultować. Wrak maszyny nadal zalega jednak na dnie Morza Śródziemnego. Media ostrzegają, że NATO musi pospieszyć się z jego wydobyciem, zanim zrobi to Rosja. Taki obrót sprawy zrodziłby poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, gdyż wrak pomógłby zdobyć Kremlowi tajne dotąd informacje na temat technologii i zabezpieczeń myśliwca.

zdj. ilustracyjne / flickr.com

Do wydarzenia doszło 17 listopada, jednak dopiero teraz w sieci pojawił się film przedstawiający ostatnie sekundy przed tym, jak maszyna runęła do morza. Nagranie zarejestrowano telefonem komórkowym. Widać na nim ekran komputera pokładowego, na którym odtwarzany jest materiał z jednej z kamer, zamontowanych na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth. 

Najbardziej prawdopodobna wydaje się wersja, że pilot maszyny zauważył błąd jeszcze przed wzbiciem się z platformy i próbował zatrzymać myśliwiec. To ostatecznie się nie udało, jednak pilot zdążył się katapultować. Samolot należał do 617. dywizjonu RAF (Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii). Myśliwiec miał zrealizować lot ćwiczebny. 

Do tej pory brytyjski resort obrony nie odniósł się do zamieszczonego w sieci nagrania.

Brytyjskie i amerykańskie media podkreślają, że NATO poczyniło już starania, by wydobyć wrak. Na korzyść Sojuszu Północnoatlantyckiego przemawia fakt, że znane jest miejsce, w którym znajdują się elementy myśliwca.

Eksperci podkreślają, że rychłe wydobycie wraku jest kluczowe dla bezpieczeństwa NATO. "Zainteresowanie" wrakiem wyraża również Rosja, która mogłaby w ten sposób pozyskać tajne dotąd technologie dotyczące technologii i zabezpieczeń myśliwca. 

F-35B to samolot myśliwski krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL, dzięki czemu może startować zarówno z krótkich lądowisk jak i z okrętów.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#NATO #bezpieczeństwo #Rosja #wrak #F-35 #Morze Środziemne

Konrad Wysocki