Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba zauważa zmianę postawy Niemiec względem Rosji. W jego ocenie, nasi zachodni sąsiedzi zrozumieli, jaką bronią w rękach Rosjan jest gaz. Sporo czasu musiało upłynąć, by doszli do takich wniosków.
Postawa Niemiec wobec Rosji od początku wojny na Ukrainie budziła sporo wątpliwości. Według portalu Investigate Europe, Niemcy w latach 2015-20 sprzedały Rosji m.in. lodołamacze, uzbrojenie strzeleckie i pojazdy za łączną kwotę 121,8 mln euro. Kiedy wybuchła wojna, prezentują dość specyficzną postawę, w porównaniu do innych krajów europejskich. Przemawiający w Bundestagu Wołodymyr Zełenski nie szczędził im gorzkich słów. Kiedy jego przemówienie się skończyło, posłowie... odrzucili propozycję debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Niemcy wysyłały również Ukraińcom przestarzały sprzęt.
Od jakiegoś czasu ukraińskie władze twierdzą jednak, że zauważają zmianę w niemieckiej postawie.
- Potrzeba im (Niemcom) nieco więcej czasu, aby rozwiązały swoje problemy z gazem. Jednak bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że Niemcy nareszcie uświadomiły sobie, że rosyjski gaz to broń (...), którą Rosja trzyma przy skroni i Ukrainy, i Niemiec, i jakiegokolwiek innego europejskiego kraju
- skomentował Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
"Dwa miesiące temu Niemcy mówiły, że embargo naftowe przeciwko Rosji nie jest możliwe, a teraz, co należy zauważyć, Niemcy są jednym z głównych krajów, które forsują to embargo"
- podkreślił dyplomata.
Kułeba przypomniał również, że w niemieckim społeczeństwie można odnaleźć zagorzałych przeciwników zarówno rezygnacji z rosyjskich zasobów energetycznych, jak i przekazania potrzebnej Ukrainie broni, jednak "nie stanowią oni większości w tym kraju". Jak powiedział, w Niemczech "jest z kim pracować, aby iść we właściwym kierunku".
Warto podkreślić, że ministrowie spraw zagranicznych G7 poparli w piątek przekazanie kolejnej pomocy i broni Ukrainie, co przedstawiciele Niemiec nazwali "silnym znakiem jedności", mającej na celu pogłębienie izolacji Rosji na arenie międzynarodowej.