Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Kamerling organizuje pogrzeb Franciszka. Nie przybędzie na niego siostra papieża

Po śmierci papieża Franciszka najważniejszą osobą w Watykanie został 77-letni, urodzony w Irlandii, a następnie naturalizowany w USA kardynał Kevin Farrell, który jest Kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Zarządza on administracją Kościoła i Stolicy Apostolskiej oraz okresie sede vacante. To także on zorganizuje pogrzeb Głowy Kościoła, a następnie konklawe.

Urodzony w Dublinie w 1947 rokukardynał Kevin Farrell należy do Zgromadzenia Legionistów Chrystusa. Ukończył uniwersytet w Salamance w Hiszpanii i Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, a następnie Uniwersytet Notre Dame w USA.

Reklama

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w archidiecezji waszyngtońskiej. W latach 2002-2007 był jej biskupem pomocniczym, a następnie biskupem Dallas.

W 2016 roku papież Franciszek mianował go prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. W tym samym roku został kardynałem.

Szczególne zadania po śmierci papieża

Z chwilą śmierci papieża kamerling jako jeden z nielicznych nie traci swoich uprawnień i korzysta z nich w okresie sede vacante aż do wyboru nowego biskupa Rzymu.

Konstytucja Apostolska "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku głosi: "Bezpośrednio po otrzymaniu wiadomości o śmierci Papieża Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego winien stwierdzić oficjalnie fakt śmierci Papieża w obecności Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych, Prałatów oraz Sekretarza i Kanclerza Kamery Apostolskiej i sporządzić dokument lub autentyczny akt zgonu".

"Kardynał Kamerling powinien ponadto położyć pieczęcie na pracownię i pokój Papieża" - zaznaczono.

"O zgonie Papieża ma on również powiadomić Kardynała Wikariusza Rzymu, który specjalnym komunikatem przekaże tę wiadomość Ludowi rzymskiemu, a także Kardynała Archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej"

– podkreślono.

Kardynał kamerling ma objąć w posiadanie Watykański Pałac Apostolski i, osobiście lub za pośrednictwem swojego delegata, Pałac na Lateranie i w Castel Gandolfo, oraz pełnić nad nimi nadzór i zarząd.

Zarządzaniem Kościołem i Watykanem

Kolejnym zadaniem kamerlinga jest zniszczenie należącego do papieża pierścienia Rybaka oraz metalowej matrycy służącej do opatrywania listów apostolskich ołowianymi pieczęciami.

Wspomagany przez trzech kardynałów asystentów, wybieranych na okres trzech dni w drodze losowania (z grona kardynałów poniżej 80. roku życia przybyłych do Rzymu), kamerling zarządza wszystkimi bieżącymi sprawami z uwzględnieniem postanowień podejmowanych w drodze głosowania przez Kolegium Kardynałów, a także watykańskimi finansami i mieniem.

Wierni będą mogli oddać mu hołd

Ciało zmarłego w poniedziałek rano Franciszka zostało wieczorem złożone do trumny. Znajduje się ona w kaplicy Domu Świętej Marty, w którym papież mieszkał i gdzie zmarł.

Przeniesienie trumny z ciałem Franciszka do bazyliki Świętego Piotra ma nastąpić w środę - wynika z informacji Watykanu. Dokładny termin ma zostać podany we wtorek po pierwszych obradach kongregacji generalnej.

Od chwili wystawienia trumny wierni będą mogli przyjść i oddać hołd papieżowi. Przypuszczalnie będzie to możliwe przez trzy dni.

Przygotowania do pogrzebu

Zasięgając opinii kardynałów diakonów, kardynałów prezbiterów oraz kardynałów biskupów, Kolegium Kardynałów ustala wszystkie sprawy związane z pogrzebem papieża, korzystając ze wskazówek, które pozostawił zmarły.

W pozostawionym testamencie Franciszek napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Franciszek poprosił o skromny grób w ziemi i jedynie napis: Franciscus.

Zgodnie z tradycją i wytycznymi pochówek powinien odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą - przekazało biuro prasowe Watykanu. Decyzja w sprawie daty pogrzebu ma także zapaść podczas pierwszej wtorkowej kongregacji kardynałów.

Wstępnie mówi się o sobocie 26 kwietnia. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczyć 91-letni kardynał Giovanni Battista Re.

Nie będzie siostry papieża

Z żyjącej najbliższej rodziny na uroczystość mogłaby przybyć siostra zmarłego papieża Franciszka Maria Elena. Jednak od dłuższego czasu na podróże z Argentyny nie pozwala jej zły stan zdrowia. Najmłodsza siostra Jose Marii Bergolio nie przyjechała do Rzymu podczas pontyfikatu swojego rodzonego, najstarszego brata. Papież od wyboru w 2013 roku nigdy nie odwiedził ojczystej Argentyny.

Maria Elena, urodzona w 1948 roku jest o 12 lat młodsza od Jorge Mario. Mieszka niedaleko Buenos Aires w Argentynie. Od dłuższego czasu choruje z powodu poważnego udaru, jaki przeszła. 

Kiedy miała 11 lat zmarł ojciec pięciorga rodzeństwa. To właśnie przyszły papież, który miał wtedy 23 lata, zastąpił jej ojca i to z nim była szczególnie związana.

Potem przyjdzie czas na konklawe

Wśród obowiązków kamerlinga jest także nadzór nad przygotowaniami do konklawe. Podczas niego pod jego nadzorem pozostają Dom Świętej Marty, gdzie będą mieszkać kardynałowie elektorzy podczas konklawe, oraz miejsce konklawe, czyli Kaplica Sykstyńska wraz z przylegającymi pomieszczeniami.

Według nieoficjalnych doniesień ma się ono odbyć między 5 a 10 maja.

W najbliższym wyborze nowego papieża będzie uczestniczyło czterech kardynałów z Polski:

  • kard. Stanisław Ryłko
  • kard. Kazimierz Nycz
  • kard. Grzegorz Ryś
  • kard. Konrad Krajewski
Reklama