Giennadij Timczenko - bliski Władimirowi Putinowi rosyjski miliarder G, który znajduje się na europejskiej liście sankcyjnej, odpowiada za import skroplonego gazu z Rosji do Chin. Jak informują media, znaleziono pewne obejście. Otóż... paliwo przeładowywane jest w belgijskim porcie Zeebruge.
Timczenko nie jest zwykłym oligarchą, zauważa amerykański dziennik „Wall Street Journal”. To osoba z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta, która dzięki niemu dorobiła się ogromnego majątku. Oligarcha jest objęty zachodnimi sankcjami, niedawno media poinformowały o zajęciu jego jachtu wartego 50 mln euro znajdującego się we włoskim porcie San Remo.
„To bardzo barwna postać z prostym pomysłem na biznes - kupować bardzo tanio i sprzedawać bardzo drogo, a było to możliwe, dzięki bliskiej współpracy z państwowymi spółkami”
– charakteryzowała niedawno rosyjskiego oligarchę Iwona Wiśniewska, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) w podkaście ośrodka.
Tymczasem jak ustaliły belgijskie media, Timczenko zarabia na imporcie LNG z Rosji do Chin z wykorzystaniem portu Zeebruge. Wspólnie z innym oligarchą, Leonidem Mikhelsonem, stoi on za firmą Novatek, czyli największym po Gazpromie producencie gazu ziemnego w Rosji.
„Dopiero po umieszczeniu Timczenki na liście sankcyjnej, odszedł on z zarządu firmy, jednak poprzez swoją grupę inwestycyjną Volga nadal posiada prawie jedną czwartą akcji producenta gazu”
– napisał dziennik „De Standaard”.
Gazeta przypomina, że wizytówką koncernu Novatek jest Jamał LNG, największy rosyjski projekt LNG i jednocześnie jeden z największych dostawców gazu skroplonego do portu Zeebrugge. Belgijski operator sieci gazowej Fluxys oddał w 2020 r. magazyn o pojemności 180 tys. m3 specjalnie na potrzeby importu rosyjskiego LNG.
„Dlatego Belgia jest idealnym przystankiem w transporcie skroplonego gazu z Rosji do Chin przez Kanał Sueski”
– zauważa dziennik.
Według niedawnych obliczeń amerykańskiego think tanku Institute for Energy Economics and Financial Analysis, rosyjski producent gazu jest drugim, po Katarze, najważniejszym dostawcą LNG w Zeebrugge.
„Nasz terminal jest obiektem o otwartym dostępie: każda zainteresowana firma może zarezerwować przepustowość na dostawy skroplonego gazu”
– odpowiada na zarzuty gazety Fluxys.
„Mamy umowy z klientami z różnych zakątków świata, w tym z Rosji a obecnie nie ma sankcji zabraniających importu do UE rosyjskiego gazu skroplonego”
– powiedział dziennikowi przedstawiciel belgijskiego operatora sieci gazowej.
„De Staandard” zauważa jednak, iż firmy i ludzie kontrolujący Jamał podlegają sankcjom. Novatek jest na listach sankcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Polsce, a prezes Novateku, Leonid Mikhelson, od roku ma zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii.
Jednak import jamalskiego LNG przez belgijski port trwa w najlepsze.
„W czwartek zacumował tam tankowiec LNG Borys Dawydow, który może przetransportować 170 tys. metrów sześciennych gazu”
– czytamy w gazecie.
„Zainteresowanie Europy walką z rosyjskimi firmami gazowymi jest ograniczone”
– powiedział „De Staandard” Moniek de Jong, który prowadzi badania nad polityką energetyczną na uniwersytecie w Gandawie. Ekspert wskazuje, że wprawdzie główną funkcją terminala LNG w Zeebrugge jest przeładunek do Chin, jednak w obecnym kontekście nie jest to właściwe.
„Rosyjski LNG może nadal docierać do świata, aby kraj zarabiał pieniądze i mógł dalej finansować wojnę. W ten sposób podważamy także nasz cel pozbycia się rosyjskiego gazu”
– twierdzi De Jong.