Hiszpańska straż przybrzeżna prawie codziennie ratuje nielegalnych imigrantów dryfujących na morzu w przepełnionych łodziach pneumatycznych, wiosłowych pontonach bez motoru, w barkach i na tratwach. Zdaniem ekspertów, na których powołała się Ciudadanos, imigranci są transportowani przez mafie statkami na niewielką odległość od wybrzeża do prymitywnych i zdezelowanych łodzi.
Według tej partii mafie przewożą imigrantów w miejsca, z których mogą już wzywać pomocy i zostać podjętymi przez służby ratunkowe.
- „Współrzędne, którymi dysponują imigranci, są bardzo precyzyjne”
– podkreśliło ugrupowanie w dokumencie zarejestrowanym przez parlament.
- Ta praktyka była już stosowana przez mafie w zeszłym roku i z pewnością jest powtarzana obecnie
- dodała Ciudadanos.
- Mamy do czynienia z dramatycznymi historiami i cierpieniem ludzi, którzy uciekają przed wojną i brakiem perspektyw, ale nie można zapomnieć, że za tymi ruchami migracyjnymi stoją mafie, z którymi należy stanowczo walczyć
- podkreśliła.
Według Ciudadanos morski system nadzoru (SIVE), pozwalający m.in. na monitorowanie jednostek pływających, jest w wielu miejscach stref przybrzeżnych Wysp Kanaryjskich zniszczony i niefunkcjonalny, co utrudnia pracę Gwardii Cywilnej.
- Służby graniczne są wyczerpane i bez środków
- przekonywała.
Zwróciła się do rządu o podjęcie działań przeciwko używaniu statków przez mafie przemycające ludzi, a także o wzmocnienie ochrony granic wobec wzrostu nielegalnej imigracji. Podkreślono szczególną sytuację w związku z pandemią koronawirusa i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w kraju.
Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych od stycznia do końca sierpnia br. na Wyspy Kanaryjskie dotarło ok. 4 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, tj. sześciokrotnie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Tylko w sierpniu przybyło ok. 800 imigrantów.
Od końca ubiegłego roku, wobec zwiększonej kontroli przybrzeżnej na Morzu Śródziemnym, nasiliła się nielegalna imigracja z Afryki na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie tzw. szlakiem atlantyckim.