Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

G7 zapowiada wzmocnienie wysiłków na rzecz egzekwowania sankcji wobec Rosji

Wzmocnimy wysiłki mające na celu egzekwowanie sankcji nałożonych na Rosję, podtrzymujemy nasze zobowiązania do ograniczenia eksportu towarów, które Rosja może wykorzystywać na potrzeby wojny - zadeklarowali przywódcy państw G7 po wirtualnym spotkaniu pod przewodnictwem premiera Japonii Fumio Kishidy. Ich oświadczenie przekazała agencja Reutera.

Flaga Rosji
Chickenonline - pixabay.com

Grupa G7 skupia wiodące demokratyczne potęgi gospodarcze świata - Francję, Japonię, Kanadę, Niemcy, USA, Wielką Brytanię i Włochy. W jej pracach uczestniczy też Unia Europejska.

Uczestnicy szczytu oznajmili również, że zobowiązują się do przestrzegania i egzekwowania polityki ograniczania cen rosyjskiej ropy naftowej, w tym poprzez nakładanie sankcji na osoby zaangażowane w omijanie sankcji.

Przywódcy oświadczyli, że wprowadzą zakaz importu diamentów naturalnych z Rosji od 1 stycznia 2024 r., a od 1 marca także zakaz importu rosyjskich diamentów z krajów trzecich.

W oświadczeniu czytamy też, że państwa G7 zbadają wszelkie możliwości w prawie międzynarodowym, zgodnie z którymi Ukraina mogłaby ubiegać się o odszkodowanie od Rosji.

Przywódcy państw G7 wezwali ponadto do kolejnych przerw humanitarnych w walkach między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. "Potrzebne są pilniejsze działania, aby zaradzić pogarszającemu się kryzysowi humanitarnemu w Strefie Gazy i zminimalizować ofiary wśród ludności cywilnej. Wspieramy i zachęcamy do dalszych przerw humanitarnych" - głosi oświadczenie.

Wezwano też Iran do powstrzymania się od udzielania wsparcia palestyńskiemu Hamasowi, a także libańskiemu Hezbollahowi i bojownikom Huti w Jemenie.

Zaprotestowano przeciwko wzrostowi przemocy żydowskich osadników wobec Palestyńczyków zamieszkujących Zachodni Brzeg Jordanu.

Na początku wirtualnego spotkania przemawiał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił on, że wolny świat musi zachować swoją jedność i wsparcie dla narodów i państw, których wolność zagrożona jest przez agresorów. Powiedział też, że tej zimy Ukraina ma szansę wyjść cało z podejmowanych przez Rosję prób zniszczenia sektora energetycznego, w dużej mierze dzięki pomocy partnerów we wzmocnieniu obrony powietrznej nad ukraińskimi miastami.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#sankcje #Rosja #USA #Wielka Brytania #Niemcy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo