MSZ Ukrainy oczekuje reakcji oficjalnego Paryża na wizytę na zaanektowanym przez Rosję Krymie delegacji francuskich eurodeputowanych - oświadczyła wiceszefowa MSZ Ukrainy Emine Dżaparowa. Na czele francuskiej delegacji stanął Thierry Mariani, który kilka lat temu apelował do społeczności europejskiej, by ta uznała aneksję Krymu przez Rosję.
Resort podał, że wizyta rozpoczyna się we wtorek i ma trwać do czwartku.
MSZ przekazało, że Emine Dżaparowa, wiceszefowa resortu, podczas spotkania z ambasadorem Francji w Kijowie Etienne de Poncins'em zwróciła uwagę na "niedopuszczalność kontaktów obywateli Francji z przedstawicielami okupacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy".
Wiceszefowa resortu dyplomacji zwróciła się też do ambasadora z prośbą o oficjalną reakcję Paryża na wizytę na Krymie delegacji francuskich eurodeputowanych, na czele której stoi Thierry Mariani - poinformowało ukraińskie MSZ.
Mariani w wyborach do Parlamentu Europejskiego startował z listy nacjonalistycznego Zjednoczenia Narodowego, kierowanego przez Marine Le Pen. W przeszłości był związany z gaullistowską Unią na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), która w 2015 r. przekształciła się w partię Republikanie. Wchodził w skład rządu Francois Fillona, w którym przypadła mu teka ministra transportu.
Sama Dżaparowa jest krymską Tatarką i należy do osób wewnętrznie przesiedlonych, które w związku z agresją Rosji zmuszone były do opuszczenia swoich rodzinnych stron.
MSZ dodaje, że ambasador potwierdził niezmienną pozycję oficjalnego Paryża w kwestii poparcia dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy i zapewnił, że przekaże francuskiej dyplomacji prośbę Dżaparowej w sprawie wizyty deputowanych z Francji.
O wizycie poinformowała wcześniej rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na krymskie władze. Jak dodano, eurodeputowani w charakterze ekspertów odwiedzają w Jałcie i w Symferopolu lokale wyborcze i oceniają przebieg referendum w sprawie zmian do konstytucji Federacji Rosyjskiej.
To nie pierwsza wizyta Marianiego na zaanektowanym Krymie - przypominają ukraińskie media. W 2016 roku ukraińska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie wizyty na tym półwyspie francuskiej delegacji, na czele której również stał ten polityk - pisze Ukraińska Prawda.
Podczas wizyty w 2016 roku Mariani wezwał Europejczyków do uznania aneksji Krymu przez Rosję.
- Krym postanowił ponownie stać się rosyjski. Krym jest rosyjski, zajmijmy się czymś innym i spróbujmy na powrót ustanowić normalne relacje między krajami europejskimi a Rosją - mówił wtedy Mariani na konferencji prasowej w Sewastopolu.
Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku agresji zbrojnej i nielegalnego referendum.