Gazeta Polska: Roman Tuska » CZYTAJ TERAZ »

Franciszek apeluje: "Przeżywajmy ten post jako czas uzdrowienia"

- Z serca dziękuję wszystkim, którzy na wzór Zbawiciela są dla bliźniego narzędziami uzdrowienia przez swoje słowo i swoją wiedzę, przez serdeczność i modlitwę - napisał papież Franciszek.

Papież Franciszek
Papież Franciszek
Long Thiên, CCA-SA 2.0 - Wikipedia Commons

W opublikowanych przez Watykan rozważaniach papież na południową modlitwę zachęcił wiernych: "Moi drodzy, przeżywajmy ten Wielki Post, zwłaszcza w trakcie Jubileuszu, jako czas uzdrowienia".

"Ja również w ten sposób go doświadczam, w duchu i w ciele. Dlatego z serca dziękuję wszystkim, którzy na wzór Zbawiciela są dla bliźniego narzędziami uzdrowienia przez swoje słowo i swoją wiedzę, przez serdeczność i modlitwę" - dodał.

Podkreślił, że "słabość i choroba to doświadczenia, które łączą nas wszystkich; tym bardziej zatem jesteśmy braćmi w zbawieniu, które ofiarował nam Chrystus".

Nawiązując do sytuacji na świecie, Franciszek napisał: "Ufając w miłosierdzie Boga Ojca, nadal módlmy się o pokój – w udręczonej Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Mjanmie, Demokratycznej Republice Konga".

Zaznaczył, że z niepokojem śledzi sytuację w Sudanie Południowym. "Ponawiam gorący apel do wszystkich przywódców o podjęcie maksymalnych wysiłków w celu zmniejszenia napięcia w tym kraju. Trzeba odłożyć na bok rozbieżności i odważnie oraz odpowiedzialnie zasiąść do stołu i wszcząć konstruktywny dialog. Tylko wtedy będzie możliwe ulżenie cierpieniom umiłowanej ludności Sudanu Południowego i budowanie pokojowej przyszłości i stabilności" - powiedział papież.

Odnotował też sytuację w sąsiednim Sudanie, gdzie "wojna nadal zbiera żniwo niewinnych ofiar".

"Wzywam strony konfliktu, aby postawiły na pierwszym miejscu ochronę życia swoich braci cywilów, i wyrażam nadzieję, że jak najszybciej zostaną podjęte nowe negocjacje, mogące zapewnić trwałe zakończenie kryzysu. Niech wspólnota międzynarodowa wzmoże wysiłki, aby stawić czoło przerażającej katastrofie humanitarnej" - apelował.

Wśród pozytywnych wydarzeń Franciszek wymienił ratyfikację porozumienia w sprawie delimitacji granicy między Tadżykistanem i Kirgistanem, co nazwał "doskonałym osiągnięciem dyplomacji".

"Zachęcam oba kraje do kontynuowania tej drogi. Niech Maryja, Matka Miłosierdzia, pomaga rodzinie ludzkiej pojednać się w pokoju" - dodał Franciszek.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Watykan #papież Franciszek

Mateusz Mol/PAP