Gazprom ostro przyspieszył budowę gazociągu Nord Stream 2. Nie wiadomo, czy jest to rodzaj ucieczki do przodu, w obawie przed kolejnymi sankcjami, czy demonstracyjny przejaw ignorowania protestów ze strony USA, Ukrainy i Polski. Do prac przy budowie gazociągu w sobotę dołączył drugi statek do układania rur „Audacia”, który jest własnością mającego siedzibę w Szwajcarii konsorcjum Allseas Group.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Za nic mają sprzeciwy i pozwy... W Niemczech ruszyła budowa Nord Stream 2
Od lipca w Zatoce Greifswaldzkiej u wybrzeży Niemiec działa statek „Castoro 10”. Jego zadaniem była budowa pierwszego 20-kilometrowego odcinka gazociągu łączącego magistralę z nadbrzeżem. „Audacia" ułoży dwie nitki magistrali na 38-kilometrowym odcinku gazociągu przebiegającym przez niemieckie wody terytorialne oraz niemiecką strefę ekonomiczną. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2018 roku
- informuje dw.com
Media informują, że prace rozpoczęły się także w fińskich wodach terytorialnych. Inwestorzy otrzymali pozwolenia na budowę od wszystkich, z wyjątkiem Danii, zainteresowanych krajów. W przypadku odmowy władz w Kopenhadze, inwestorzy zamierzają poprowadzić gazociąg alternatywną trasą omijającą wody terytorialne Danii
- czytamy na portalu Deutsche Welle.
Budowa Nord Stream 2 pozwoli Gazpromowi na dostarczanie przez ten gazociąg surowca do zachodnioeuropejskich klientów, z pominięciem ukraińskiego systemu przesyłowego - wszelkie tego rodzaju porozumienia będą oparte wyłącznie na dobrej woli Rosji.
Budowę gazociągu ostro krytykował prezydent USA Donald Trump, lecz rząd Niemiec twierdził, że inwestycja ma wyłącznie biznesowy charakter. Jednakże Angela Merkel dostrzegła w końcu inny aspekt budowy drugiej nitki gazociągu przyznając, że będzie miała ona także skutki polityczne dla Ukrainy.
Niemiecki tygodnik „Die Zeit” skrytykował ostatnio zachowanie niemieckich władz w sporze o Nord Stream 2, określając ją jako „polityczną katastrofę”.