Finasowanie ma pochodzić z Międzynarodowej Korporacji Finansowania Rozwoju USA (DFC). Jest to instytucja, zajmująca się finansowaniem projektów rozwojowych w Stanach Zjednoczonych i posiada międzynarodowy fundusz inwestycyjny o wartości ponad 37 mld dol., przeznaczony przede wszystkim dla rozwijających się państw. DFC współpracuje z inwestorami w celu rozmieszczenia kapitału w wielu sektorach, w tym w zakresie infrastruktury krytycznej. Inwestycje DFC mają na celu przyspieszenie rozwoju gospodarczego i społecznego w regionach, w których inwestuje.
Fundusz inwestycyjny TSI i DFC będą teraz współpracować w celu sfinalizowania dokumentacji prawnej w celu wdrożenia porozumienia, o którym poinformowano dziś podczas 7. Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rydze. DFC i Fundusz oczekują, że finansowanie zostanie uruchomione jeszcze w bieżącym roku.
- Obecne wyzwania geopolityczne i gospodarcze uwypukliły znaczenie Trójmorza – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes BGK i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. - Potrzeby inwestycyjne tego regionu mają kluczowe znaczenie dla spójności UE, ciągłego wzrostu gospodarczego, a także dla lepszej łączności i bezpieczeństwa energetycznego. Bardzo się cieszę, że nasi amerykańscy przyjaciele z DFC podzielają ten pogląd i zamierzają zainwestować w Fundusz Trójmorza
- dodała.
- DFC jest zaangażowane w inwestowanie w Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza. Będzie to sprzyjać bezpieczeństwu energetycznemu i przeciwdziałać rosyjskiej agresji w Europie – podkreślił z kolei dyrektor generalny DFC Scott Nathan.
- Silne relacje USA z krajami Trójmorza dają ogromną szansę na oparte na wartościach inwestycje o wysokim standardzie obok sektora prywatnego. Współpraca między DFC i TSI ułatwi ogólny wzrost gospodarczy i rozwój w całym regionie
- przekonywał.