Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Stany Zjednoczone wesprą Inicjatywę Trójmorza. Popłyną setki milionów dolarów

Podczas Szczytu Inicjaty Trójmorza (TSI) USA zadeklarowały, iż przekażą do 300 mln dolarów (ponad 1,3 mld zł) na rzecz funduszu inwestycyjnego TSI. Suma ta ma być przeznaczona na inwestycje w projekty energetyczne i infrastrukturę, których celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, ułatwienie dywersyfikacji energetycznej i poprawa łączności w regionie Trójmorza. KORESPONDENCJA Z RYGI.

Autor: Olga Alehno

Finasowanie ma pochodzić z Międzynarodowej Korporacji Finansowania Rozwoju USA (DFC). Jest to instytucja, zajmująca się finansowaniem projektów rozwojowych w Stanach Zjednoczonych i posiada międzynarodowy fundusz inwestycyjny o wartości ponad 37 mld dol., przeznaczony przede wszystkim dla rozwijających się państw. DFC współpracuje z inwestorami w celu rozmieszczenia kapitału w wielu sektorach, w tym w zakresie infrastruktury krytycznej. Inwestycje DFC mają na celu przyspieszenie rozwoju gospodarczego i społecznego w regionach, w których inwestuje.

Reklama

Fundusz inwestycyjny TSI i DFC będą teraz współpracować w celu sfinalizowania dokumentacji prawnej w celu wdrożenia porozumienia, o którym poinformowano dziś podczas 7. Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rydze. DFC i Fundusz oczekują, że finansowanie zostanie uruchomione jeszcze w bieżącym roku.

- Obecne wyzwania geopolityczne i gospodarcze uwypukliły znaczenie Trójmorza – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes BGK i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. - Potrzeby inwestycyjne tego regionu mają kluczowe znaczenie dla spójności UE, ciągłego wzrostu gospodarczego, a także dla lepszej łączności i bezpieczeństwa energetycznego. Bardzo się cieszę, że nasi amerykańscy przyjaciele z DFC podzielają ten pogląd i zamierzają zainwestować w Fundusz Trójmorza

- dodała.

- DFC jest zaangażowane w inwestowanie w Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza. Będzie to sprzyjać bezpieczeństwu energetycznemu i przeciwdziałać rosyjskiej agresji w Europie – podkreślił z kolei dyrektor generalny DFC Scott Nathan.

- Silne relacje USA z krajami Trójmorza dają ogromną szansę na oparte na wartościach inwestycje o wysokim standardzie obok sektora prywatnego. Współpraca między DFC i TSI ułatwi ogólny wzrost gospodarczy i rozwój w całym regionie

- przekonywał.
 

Autor: Olga Alehno

Źródło: niezalezna.pl
Reklama