Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przybyli do Wiednia. Polski przywódca ma w piątek odbyć rozmowy z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem o europejskiej reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę a także o dwustronnych relacjach.
Oficjalna wizyta polskiej pary prezydenckiej rozpocznie się w piątek przed południem od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Hofburg w Wiedniu przez prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena i jego małżonkę. Zaplanowano rozmowy prezydentów w cztery oczy i rozmowy plenarne delegacji oraz konferencję prasową.
Następnie, prezydent Duda spotka się z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem oraz przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Austrii Wolfgangiem Sobotką.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział, że jednym z tematów rozmów będzie rosyjska agresja na Ukrainę i europejska reakcja, w tym dalsza polityka sankcyjna.
"Mamy świadomość, że Austria jest państwem neutralnym, jednak może udzielać wsparcia politycznego i humanitarnego. Polska będzie zabiegać o utrzymanie jedności europejskiej i euroatlantyckiej"
- dodał Przydacz.
Podczas spotkań z austriackimi władzami omówiony zostanie także dalszy rozwój relacji dwustronnych.
"Austria jest ważnym partnerem gospodarczym dla Polski, szereg austriackich firm działa na terytorium Polski, ale również polski biznes spogląda na Austrię jako na ciekawe miejsce do realizowania swoich interesów"
- mówił Przydacz. Jak dodał, przywódcy omówią także rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej w regionie Trójmorza.
Prezydenci Polski i Austrii będą rozmawiać także na temat kwestii historycznych: o konieczności upamiętnienia ofiar obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen oraz o przypadającej w tym roku 340. rocznicy bitwy pod Wiedniem.
Ostatnim punktem wizyty w Wiedniu będzie spotkanie polskiego przywódcy z Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossim.
"Polska przechodzi transformację energetyczną, Polska ma podpisane już wstępne porozumienia z dostawcą technologii amerykańskiej, natomiast współpraca z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej jest kluczowa do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania tych technologii oraz szybkiego i elastycznego ich wprowadzenia"
- mówił prezydencki minister.
Przydacz zwracał również uwagę na rolę MAEA w kontekście bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych. "Pan prezydent będzie zachęcał do dalszej aktywności w zakresie wywierania presji na Rosję, aby zaprzestała agresywnej polityki, zwłaszcza w tym kontekście atomowym i powodowania napięć przy wykorzystaniu cywilnej energetyki atomowej" - dodał szef BPM.