Konsul RP w Irkucku Krzysztof Świderek zaznacza, że w okręgu obejmującym m.in. Syberię, obecnie kilkadziesiąt osób jest zainteresowanych przyjętą w Polsce nowelizacją ustawy o repatriacji, a w kolejnych latach liczba ta zapewne się zwiększy.
Przedstawiciele Polonii wskazują w rozmowach, że wyjazd do Polski na stałe to perspektywa dla ludzi młodych. Podkreślają też znaczenie integracji w Polsce i rolę znajomości języka. Irkucki okręg konsularny obejmuje ponad 20 podmiotów Federacji Rosyjskiej od Tomska i Nowosybirska po Kamczatkę i Daleki Wschód. Jak wyjaśnia konsul, zainteresowanie ustawą o repatriacji pojawiło się jeszcze przed jej przyjęciem, gdy już wcześniej było o niej głośno.
Dziś jest bardzo wielu chętnych do tego, aby przyjechać do konsulatu, spotkać się, aby skonsultować wiele spraw, ale również - aby złożyć dokumenty na repatriację
- powiedział dyplomata. Liczy się z tym, iż zainteresowanie repatriacją wśród Polonii w irkuckim okręgu konsularnym w ciągu najbliższych dwóch lat wzrośnie.
Relacjonuje ponadto, że w rozmowach z osobami starszymi słyszy: "mnie się nie udało, ja już jestem starszą osobą, ale chciałbym, żeby moje dzieci, wnuki, pojechały i żyły, i pracowały dla Ojczyzny, w Ojczyźnie".
Szefowa Polskiej Autonomii Kulturalnej „Ogniwo” w Irkucku Helena Szackich przypuszcza, że wśród chętnych do repatriacji będą rodziny, których krewni już są w Polsce. Mówi również o osobach młodych, które myślą o tym, by do Polski wyjechać i być może podjąć pracę.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#ustawa repatriacyjna
#Syberia
#Polonia
ES