Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

​Zamach w Manchesterze jak te we Francji

W wyniku wybuchu na koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande w Manchesterze, śmierć poniosły co najmniej 22 osoby, a kilkadziesiąt odniosło rany. Wśród ofiar są dzieci.

youtube.com/print screen
youtube.com/print screen
W wyniku wybuchu na koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande w Manchesterze, śmierć poniosły co najmniej 22 osoby, a kilkadziesiąt odniosło rany. Wśród ofiar są dzieci. Do krwawego zamachu przyznało się już Państwo Islamskie. Zdaniem ekspertów, atak przypomina te, do których doszło w 2015 roku we Francji.

Zamach ma miejsce dwa tygodnie przed przedterminowymi wyborami, które odbędą się 8 czerwca w Wielkiej Brytanii. Policja współpracuje z Narodową Siecią ds. Walki z terroryzmem i kontrwywiadem próbując ustalić więcej informacji o zamachowcu. Szef policji w Manchesterze Ian Hopkins powiedział, że atak ten jest „najgorszym, z którym miasto miało do czynienia”. 

Wielu ekspertów porównywało atak w Manchesterze do tych, które miały miejsce we Francji, w listopadzie 2015 r.

Zamach w Wielkiej Brytanii wykazuje szereg podobieństw z atakiem na Bataclan. Wygląda na to, że terroryści z premedytacją wybrali koncert amerykańskiej piosenkarki, na którym bawili się młodzi ludzie. Zamachowiec zaplanował atak terrorystyczny nie tylko żeby zabić, ale również po to, aby wywołać społeczny strach, niepokój 

– podkreślił Errol Southers, ekspert ds. walki z terroryzmem w izraelskiej stacji i24NEWS.

Z kolei Rafaello Pantucci, dyrektor International Security Studies and Royal United Services Institute, w rozmowie z CNBC zaznaczył, że na razie „nie jesteśmy do końca pewni z jakim zamachem terrorystycznym mieliśmy do czynienia.

Służby brytyjskie wciąż pracują nad tym jaki typ ładunku zdetonowano. Do tej pory wiemy, że bomba ta była wypełniona gwoździami. Warto dodać, że bomba o takiej sile rażenia nie jest ładunkiem prymitywnym. Do jej wytworzenia potrzebne są zarówno wiedza jak i umiejętności i to martwi. W 2010 roku w Wielkiej Brytanii udaremniono zamach planowany przez terrorystów z Al Kaidy dlatego zamach w Manchesterze może wskazywać również na większą operację, którą terroryści dokładnie zaplanowali 

– dodał Pantucci.

Natomiast Michael Downing, były szef wydziału ds. walki z terroryzmem policji w Los Angeles, zauważył, że zamach w Manchesterze pokazuje, iż – mimo wykorzystywania zaawansowanych technologii – nadal istnieją pewne zaniedbania przy zabezpieczaniu dużych imprez.

Zarówno amerykańskie jak i europejskie firmy, które specjalizują się w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony stadionów lub też wielkich hal koncertowych korzystają z najnowszej technologii do wykrywania metalu czy bomb. Są również w posiadaniu monitoringu i posiadają zaplecze w postaci ochroniarzy. Ale przypadek Manchesteru pokazuje, że ochrona stosowana do tej pory jest niewystarczająca. Miejsca logistyczne, pasaże i parkingi również wymagają ochrony i odpowiednich zabezpieczeń. Ten atak terrorystyczny pokazuje pewne zaniedbania na tym polu 

– mówił Downing dla „Los Angels Times”.

 



Źródło: niezalezna.pl

#zamach w Manchesterze #Manchester zamach #zamach #Manchester

Małgorzata Krakowska