Uczniowie łódzkich szkół jako pierwsi zwiedzili otworzone we wtorek klubowe muzeum Widzewa Łódź. Zgromadzono w nim m.in. historyczny statut i sztandar, koszulki, zdobywane na przestrzeni lat trofea oraz odznaki, fotografie i dokumenty czterokrotnego piłkarskiego mistrza Polski.
Staraliśmy się przygotować ciekawą ekspozycję, umożliwiającą nie tylko oglądanie pamiątek, ale również wywołującą rozmowy i przywołującą wspomnienia. To jednak dopiero początek naszej drogi. Szacujemy, że na razie wykorzystaliśmy około połowy potencjału tego miejsca, m.in. pod względem multimediów
– podkreślił podczas uroczystego otwarcia dyrektor muzeum Tomasz Gawroński.
Znajduje się ono w pomieszczeniach we frontowej części stadionu miejskiego, od al. Piłsudskiego.
Ekspozycja w poszczególnych strefach przedstawia cztery etapy historii łódzkiego klubu.
Pierwsza z nich - pod nazwą "Początek" - nawiązuje do początku XX wieku, kiedy powstawał Widzew. Znajdą się tam liczne nawiązania do środowisk robotniczych, z których wywodzi się klub. Druga strefa - "Stara hala" - przypomina wyglądem starą halę sportową i znalazły się w niej pamiątki dotyczące wszystkich sekcji Widzewa, w tym boksu.
W trzeciej strefie, pod nazwą "Wielki Widzew", zaplanowano miejsce dla eksponatów z okresu lat 70. i 80. oraz pamiętnych występów łódzkiej drużyny w europejskich pucharach. To strefa poświęcona wyłącznie piłce nożnej, a honorowe miejsce zajmie tam sekcja dotycząca prezesa Ludwika Sobolewskiego. Natomiast w strefie czwartej - "Stadion" - prezentowana jest najnowsza historia Widzewa.
Jak wskazał Gawroński, wśród najcenniejszych eksponatów jest statut klubu z 1911 roku oraz odnowiony przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi historyczny sztandar Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew.
Trudna do wyceny jest wartość mistrzowskich pucharów. Tak samo, jak autentycznych koszulek z lat 80. Mamy też dokumenty, listy gratulacyjne
– dodał.
Przedstawiciele Stowarzyszenia RTS mają nadzieję, że nowe miejsce będzie atrakcyjne nie tylko dla kibiców Widzewa, ale również dla turystów odwiedzających Łódź.
Bardzo cieszę się, że Widzew pielęgnuje pamięć o latach chwały - okresie Wielkiego Widzewa z lat. 80. czy meczach Ligi Mistrzów. To kawał pięknej historii Łodzi i całej polskiej piłki, za której pielęgnację bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym. Dzięki temu możemy wrócić do momentów, przy których wielu kibiców przeżywało najlepsze chwile swojej młodości
- powiedział obecny na uroczystości wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.
Muzeum Widzewa jest pierwszym muzeum klubu piłkarskiego w Polsce oficjalnie zarejestrowanym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Kibice będą mogli odwiedzać je od piątku 4 czerwca. W dni powszednie będzie czynne w godz. 11-19, a w soboty 11-16.