Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Jubileusz hali Urania w Olsztynie. Legendarny obiekt kończy 40 lat

Mecz piłki ręcznej, koncert \"Czerwonego Tulipana\" i możliwość spotkania ze sportowcami grającymi w olsztyńskich zespołach siatkarskim i piłki ręcznej przed laty - w ten sposób olsztyńska Hala Urania będzie świętowała jutro 40-lecie istnienia.

Hala Urania
Hala Urania
By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Umix (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw auto

Olsztyńską Halą Urania zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji (OSiR), który z okazji jubileuszu obiektu organizuje imprezę "Wspomnień czar". Wejście na nią jest bezpłatne.

"Zaczniemy od pokazowego meczu towarzyskiego piłkarzy ręcznych I-ligowej Warmii Energa Olsztyn i występującej w PGNiG Superlidze Energi Wybrzeże Gdańsk" - powiedział rzecznik OSiR Zbigniew Szymula.

Przewidziano także spotkanie z zawodnikami olsztyńskich drużyn siatkarskich i piłki ręcznej sprzed lat. Udział w imprezie potwierdzili m.in. Łukasz Kadziewicz, Paweł Zagumny, Mariusz Sordyl, czy Ireneusz Nalazek. Szymula przekazał PAP, że zawodnicy ci otrzymają m.in. pamiątkowe koszulki.

"Publiczności zaprezentuje się też aktualna ekipa Indykpolu AZS Olsztyn pod kierunkiem trenera Roberto Santilliego, która za kilka dni zainauguruje nowy sezon w Plus Lidze" - dodał Szymula. Świętowanie jubileuszu Uranii uświetni też występ zespołu Czerwony Tulipan.

Hala Urania jest jedną z wizytówek architektonicznych Olsztyna. Dziś znajduje się niemal w centrum miasta, ale gdy ją budowano - jak wspomina przewodnik PTTK Marian Jurak - była niemal poza miastem, w szczerym polu.

Decyzję o zbudowaniu hali podjął I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Olsztynie Józef Buziński, a sama budowla została zakończona tuż przed krajowymi dożynkami, które w 1978 roku odbywały się właśnie w Olsztynie. "Sekretarz Buziński pracował wcześniej w Opolu i olsztyńska Urania jest wierną kopią hali widowiskowo-sportowej z tamtego miasta" - powiedział PAP Jurak.

Swoją nazwę Urania zawdzięcza sąsiedztwu planetarium i przypadającej w latach 70. XX w. hucznie świętowanej 500-rocznicy urodzin Kopernika (formalnie wypadała ona w 1973 roku, ale świętowano ją kilka lat). "Ogłoszono nawet konkurs na jej nazwę, ale ludzie i tak +przerobili+ ją po swojemu. Ze względu na jej wygląd, a najbardziej kopułę, mówili, że zbudowano nie Uranię ale pomnik Urbana, tyle, że bez uszu" - wspomina Jurak.

Hala Urania przez lata była areną nie tylko zmagań sportowych. Organizowano tu także pokazy kinowe, koncerty, sylwestry, czy targi. Dziś lata świetności hala ma już za sobą, a przy każdym większym deszczu jej dach przecieka, w czasie mrozów jest tam bardzo chłodno. Dlatego miasto ma już gotowe plany modernizacji Uranii, które zostaną we wtorek zaprezentowane.

Od lat jednak w mieście są środowiska, które domagają się budowy nowej hali, co jest także tematem obecnym w trwającej kampanii samorządowej.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Olsztyn #Urania

redakcja