Dziś odblokowano 67 mln zł na dofinansowanie w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze na 2017 r. Według szacunków Banuk Gospodarstwa Krajowego ta kwota może wystarczyć na dofinansowanie dla około 2,6 tys. wnioskodawców. Zainteresowanie programem jest tak duże, że pula może się wyczerpać nawet pierwszego dnia.
BGK był zobowiązany wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 proc. limitu, oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat.
95-procentowe ograniczenie zostało zniesione, bo w praktyce dochodziło do tego, że nie wszystkie zgłoszone wnioski były finalizowane w postaci zawartych umów, albo też część wnioskujących wycofywała się z kredytu.
Komunikat o wznowienmiu przyjmowania wniosków #MieszkanieDlaMłodych w BIP @BGK_pl: https://t.co/v4kxcS4PZC
— Min. Infrastruktury (@MIB_GOV_PL) 7 sierpnia 2017
Zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Przemysław Osuch powiedział, że "zainteresowanie programem jest duże, dlatego szacujemy, że ta pula wyczerpie się bardzo szybko". Dodał, że może to się stać nawet w ciągu 1-2 dni.
MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego. Ostatnia transza na 2018 r. ruszy w styczniu przyszłego roku, będzie to też ostatni rok funkcjonowania programu.
Program MdM ma zastąpić jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM).
IKM będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pieniądze zaoszczędzone na kontach będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad dwoma ograniczeniami dotyczącymi IKM: maksymalną stawką oszczędzania, do którego państwo będzie dopłacało premię i maksymalną wysokością premii.
Prawdopodobnie nie będzie wprowadzona minimalna kwota oszczędności, ale promowana będzie systematyczność. Możliwość oszczędzania będzie miał każdy, bez względu na wysokość dochodów.