Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za spotkanie. Dla nas to bardzo ważne być tutaj, móc prowadzić konstruktywne rozmowy. Zdecydowaliśmy się rozszerzać naszą strategiczną współpracę. Dziś nasze kraje, z otwartym sercem, idą do przodu - mówił Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.
Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rozpoczęły się po godz. 12.40 i odbywają się w związku z obchodami 75. rocznicy oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Prezydent Zełenski mówił, że w relacjach polsko-ukraińskich kładziony jest akcent na to, „co nas łączy”. „W przyszłości tak będzie. Stulecie Bitwy Warszawskiej w sierpniu. W przeciągu całego roku będzie wiele takich przedsięwzięć. Dziękuję raz jeszcze Polsce za podtrzymywanie integralności terytorialnej Ukrainy i aktywny udział w przedłużeniu sankcji wobec Rosji” - ocenił lider Ukrainy.
Polska to nasz czwarty europejski partner handlowy. Polscy inwestorzy w należyty sposób ocenią polepszenie klimatu biznesowego. Mamy w Polsce mocne wsparcie kwestii europejskiej i euroatlantyckiej. Wierzymy, że tak powinno być. Nasze kraje to nie tylko sąsiedzi. Jesteśmy braćmi i siostrami, nie możemy o tym zapominać
- podkreślił ukraiński prezydent.
Odnosząc się do dzisiejszych obchodów w Oświęcimiu wskazał, że najważniejsze jest to, iż „wśród nas będą ocaleni”. „Jest dla nas niezmiernie ważne, że możemy dziś tu być. Holokaust pozostawił na Ukrainie nieuleczalną bliznę” - dodał Zełenski.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwoliła 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona.
27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.