Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Zdanowska: 11 XI dobrze się bawmy

Na paradzie, która przejdzie ul. Piotrkowską i na pikniku patriotycznym w Manufakturze, łodzianie będą mogli świętować w niedzielę 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Flaga Polski, zdjęcie ilustracyjne
Flaga Polski, zdjęcie ilustracyjne
flickr.com/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

- Na uroczyste obchody najpiękniejszego święta i rocznicy, jakie mogły nam się przytrafić zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić je radośnie i rodzinnie. Chcemy, żeby pod hasłem radość, wolność, niepodległość świętowała cała Łódź. Chcemy, by ul. Piotrkowska roziskrzyła się biało-czerwoną barwą, żebyśmy wszyscy pokazali, czym jest dla nas święto 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

– zapowiedziała Hanna Zdanowska na konferencji prasowej.

Poinformowała, że barwna parada, w której wezmą udział m.in. rekonstruktorzy prezentujący polskie formacje zbrojne od czasów powstania styczniowego, przez bojowców PPS, legionistów Piłsudskiego, aż po żołnierzy Armii Krajowej wyruszy w niedzielę o godz. 14 z pasażu Schillera. Defilada prowadzona przez harcerzy trzymających 123-metrową flagę narodową przejdzie najsłynniejsza łódzką ulicą do Manufaktury. Zdanowska zachęcała, by w biało-czerwonych barwach dołączyli do niej mieszkańcy i turyści odwiedzający tego dnia Łódź.

- Idea wolności i niepodległości jest szalenie istotna, dlatego przyjdźmy na paradę i dobrze się bawmy

– dodała prezydent.

Wcześniej, bo już o godz. 11 na rynku Manufaktury rozpocznie się Piknik Niepodległościowy, który w tym roku ma mieć wyjątkową oprawę. Oprócz występów artystycznych, czy pokazu mody polskiej z lat 1863-1918 wśród największych atrakcji będą prezentacje musztry, szermierki z bagnetami, walk z użyciem broni białej. Będzie też można sprawdzić jak działał sprzęt polowy łączności wojskowej, a także jak wyglądały mundury policji państwowej w latach 1918-1936.

Nie zabraknie też pokazów broni z różnych epok, sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz historycznych wozów bojowych. Wśród nich będzie pojazd zwiadowczy TKS z czasów Kampanii Wrześniowej, gąsiennicowy transporter opancerzony Bren Carrier z 1941, a także czołg T-72.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zajrzeć do pokój zagadek i zagrać w grę historyczną dotyczącą wydarzeń 11 listopada 1918 roku. Będzie można wstąpić do Legionów, otrzymać legitymację z okresu międzywojennego i nieśmiertelnik.

- Niezależenie od wieku i płci zachęcamy do udziału w najprawdziwszym procesie poboru do wojska. Każdy zostanie dokładnie przebadany, otrzyma kategorię i książeczkę wojskową oraz przydział na konserwy

– zapraszał Jan Jarmuż z jednej z grup rekonstrukcyjnych.

Oficjalną część obchodów zaplanowano na godz. 15, kiedy na rynek dotrze Parada Niepodległości. Wówczas na centralny plac Manufaktury wjedzie marszałek Piłsudski, który zaintonuje Hymn Polski. Następnie organizatorzy zapraszają do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, a także zabawę przy ognisku. Wszystko zakończy się pokazem sztucznych ogni.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych przygotowało plenerową wystawę, która stanęła już na rynku Manufaktury. Ekspozycja "Filary wolności" prezentuje 14 postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez kraj wolności oraz budowę odrodzonego państwa, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego. Ostatnią z tablic stanowi lustro, ponieważ - jak tłumaczył Sebastian Adamkiewicz z muzeum – "każdy z nas jest filarem wolności". 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#100-lecie odzyskania niepodległości #11 XI #Manufaktura #Łódź #Parada Niepodległości

redakcja