GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

„Zaskakujące byłoby, gdyby prezydent wetował ustawy, które sam przedłożył”

- Kompetencją prezydenta jest stosowanie swoich konstytucyjnych uprawnień, czyli m.in. wetowanie ustaw, ale zaskakujące by było, gdyby prezydent wetował ustawy, które sam przedłożył - powiedział dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Andrzej Duda
Andrzej Duda
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś pytany w radiu Plus, czy prezydent Andrzej Duda ponownie zawetuje ustawy o sądownictwie, powiedział:

"Kompetencją prezydenta jest stosowanie swoich konstytucyjnych uprawnień, czyli m.in. wetowanie ustaw, natomiast byłoby czymś bardzo zaskakującym, gdyby pan prezydent zdecydował się zawetować te ustawy, które sam przedłożył do parlamentu".

Podkreślił też, że poprawki w kluczowych kwestiach "zostały uzgodnione z przedstawicielami pana prezydenta".

Zapytany, czy poprawki wprowadzone przez PiS, były konsultowane z Ministerstwem Sprawiedliwości, powiedział, że,

"Resort ma wiedzę o tych poprawkach na tym etapie, tak jak wszyscy, bo taki jest etap legislacyjny w ramach przyjmowania ustawy".

Przypomniał jednak, że ministrowie z MS też są posłami i członkami klubu parlamentarnego, w związku z czym "częściowo osoby z Ministerstwa Sprawiedliwości taką wiedzę też miały".

- Poprawki nie były konsultowane z Ministerstwem Sprawiedliwości, ale były konsultowane z posłami, członkami klubu PiS, który te poprawki do ustaw prezydenta zgłaszał

 - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że nie było to "daleko wstecz - to świeża wiedza".

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wznowiła dziś prowadzone od wtorkowego wieczoru prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Dotychczas omówiła 85 z 132 artykułów, przyjęła też kilkanaście poprawek PiS.

74-stronicowy projekt o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

W środę posłowie PiS przedłożyli 35 poprawek do projektu - komisja przyjęła ich kilkanaście; wszystkie dotychczas omówione. Poszerzają one m.in. autonomię mającej powstać w SN Izby Dyscyplinarnej.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ustawa o krs #ustawa o SN #ustawa o sądzie najwyższym #michał woś #weto #Duda #Andrzej #reforma sądownictwa

redakcja