Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Zapadła decyzja ws. zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Rząd już dziś podejmuje działania

Polskie władze naruszyły unijne przepisy dotyczące norm jakości powietrza w latach 2007-2015- orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wskazując, że wartości dopuszczalne dla stężenia pyłów PM10 były w Polsce przekraczane w sposób ciągły. Sprawa smogu i zanieczyszczeń powietrza jest dla obecnego rządu polskiego jednym z priorytetów. Dziś ma nastąpić inauguracja rządowego programu "Stop smog", wspierający walkę ze zjawiskiem smogu w polskich miastach.

pixabay.com/CC0/JuergenPM

"Sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego"

- podkreślił Trybunał.

"W omawianej sprawie dane wynikające z przedłożonych przez Polskę sprawozdań rocznych w sprawie jakości powietrza świadczą o tym, że od 2007 do 2015 r. włącznie to państwo członkowskiego regularnie przekraczało, po pierwsze, dobowe wartości dopuszczalne dla stężenia PM10 w 35 strefach, a po drugie, roczne wartości dopuszczalne dla stężenia tego pyłu w 9 strefach. Wynika stąd, że stwierdzone w ten sposób przekroczenie należy uznać za trwałe"

- informuje w specjalnej notatce Trybunał Sądowy Unii Europejskiej.

"Trybunał stwierdził (..), że w żadnym z programów ochrony powietrza przyjętych przez Polskę na szczeblu krajowym czy regionalnym nie wspomniano wyraźnie, że programy te powinny umożliwiać ograniczenie przekroczeń wartości dopuszczalnych w możliwie najkrótszym terminie, co jednak jest wymagania"

- czytamy w uzasadnieniu decyzji TSUE.

Komisja Europejska, która skierowała do niego sprawę, zarzuciła Polsce przekroczenie dobowych norm dla pyłu PM10, brak odpowiednich działań określonych w programach ochrony powietrza oraz nieprawidłowe wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie jakości powietrza. Regulacje te mówią, że w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych programy ochrony powietrza mają określać takie działania, aby okres przekroczeń był jak najkrótszy. 

Jak wczoraj dowiedział się portal 300polityka.pl, dziś ma zostać zainaugurowany rządowy program "Stop smog". Głównym adresatem programu mają być miasta do 100 tys. mieszkańców oraz miasta uznane za najbardziej zanieczyszczone.

Walka ze zjawiskiem smogu jest jednym z priorytetów rządu Mateusza Morawieckiego. Konieczność podjęcia odpowiednich działań premier anonsował już w swoim expose.

- (...) Program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre - nie trujące - paliwo. Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków

- podkreślał Mateusz Morawiecki.

 



Źródło: PAP, Twitter, 300polityka.pl, niezalezna.pl

#smog #zanieczyszczenie powietrza #Trybunał Sądowy Unii Europejskiej #TSUE #PM10

redakcja