10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Wyrok w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Kary nie będzie

Decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza. Wyrok nie wiąże się z karami finansowymi.

Las grądowy w Puszczy Białowieskiej
Las grądowy w Puszczy Białowieskiej
By Nemo5576 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2064655

Orzeczenie, które kończy spór ciągnący się od 2016 roku, zostało wydane przez Wielką Izbę Trybunału składającą się z 15 sędziów. Od orzeczenia nie ma odwołania. Trybunał uznał, że Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektyw siedliskowej i ptasiej. To właśnie zgodnie z dyrektywą siedliskową w 2007 roku Komisja Europejska zatwierdziła wyznaczenie obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Stanowi on również "obszar specjalnej ochrony" ptaków wyznaczony zgodnie z dyrektywą ptasią.

Wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, bo Polska wycofała ciężki sprzęt z Puszczy. Gdyby jednak doszło do wznowienia wycinki, wówczas Komisja mogłaby wnioskować o sankcje finansowe.

Zgodnie za zapowiedzią dostosujemy się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej

- podkreślił rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka.

Czekamy na oficjalną treść wyroku, jednak zgodnie z tym, co mówił minister Henryk Kowalczyk, Polska dostosuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE

- powiedział rzecznik.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Puszcza Białowieska #wycinka

redakcja