- Sąd Najwyższy jest zobligowany do respektowania i wykonywania postanowień TK. Trybunał w dwóch wyrokach w ostatnim czasie jasno wypowiedział się, jak należy rozumieć prezydenckie prawo łaski, jako prerogatywę osobistą i wyłączną prezydencką - oświadczyła w TVP Info prezes TK Julia Przyłębska.
W piątek TK orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP, wywołującą ostateczne skutki prawne. Trybunał dodał, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli na wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.
"Dzisiejsze postanowienie Trybunału Konstytucyjneg,o rozstrzygające kwestie związane ze sporem kompetencyjnym pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym, zakończyło spór trwający od dłuższego czasu"
– powiedziała w piątek Przyłębska.
Podkreśliła, że to nie jest pierwsze orzeczenie, które zapadło ws. prezydenckiego prawa łaski jako prerogatywy głowy państwa. "Już dwa orzeczenia, dwa wyroki zapadły w TK, a to postawienie kończy całość postępowania i obliguje Sąd Najwyższy do respektowania orzeczeń wcześniejszych i obecnego" - zaznaczyła prezes Przyłębska.
Dodała, że SN "jest zobligowany do respektowania i wykonywania orzeczeń TK".
"TK w dwóch wyrokach w ostatnim czasie jasno zdefiniował i wypowiedział się, jak należy rozumieć prezydenckie prawo łaski: jako prerogatywę osobistą, wyłączną prezydencką. A w dniu dzisiejszym Trybunał powiedział, jeszcze dodał, (że) Sąd Najwyższy nie może, nie ma prawa kontrolować w zakresie wykonywania tej prerogatywy prezydenta RP"
– wskazywała Przyłębska.
14 kwietnia Sejm uchwalił ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Z inicjatywą takiej ustawy wyszli posłowie PiS. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. We wtorek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w środę weszła w życie.
O to, kiedy TK zajmie się wnioskiem Andrzeja Dudy, pytana była w piątek prezes TK Julia Przyłębska.
"Trybunał - jeśli taka sprawa wpłynie - z pewnością zajmie się bardzo szybko" - powiedziała, dodając, że wniosek w trybie kontroli następczej będzie badany przez skład 5-osobowy. Przyłębska podkreśliła, że jak tylko wniosek prezydenta pojawi się w TK, "niezwłocznie, tak jak zawsze" sprawie zostanie nadany bieg.
Prezes TK mówił również, że w Trybunale "jest też mnóstwo spraw innych, ale są też takie sprawy, które wymagają natychmiastowego działania". Wyraziła przekonanie, że "skład orzekający, mając poczucie powagi sprawy", niezwłocznie zajmie się wnioskiem prezydenta.
Przyłębska podkreśliła jednocześnie, że TK zawsze niezwłocznie zajmuje się kierowanymi do niego sprawami.