Dziś na Jasnej Górze – w dniu, kiedy przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – odbędą się obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami. To wydarzenie z 8 września 1717 r. było pierwszym w świecie, poza Rzymem. Zgromadziło ono ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Z okazji rocznicy, obraz zdobią repliki tamtejszych koron – złote z topazami i perłami.
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie przedpołudniowa msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. W uroczystych obchodach Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej weźmie udział premier Beata Szydło. Swój udział zapowiedzieli też m.in. prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, a ze strony władz kościelnych – Episkopat Polski.
Na Jasnej Górze od roku trwają przygotowania do obchodów 300-lecia koronacji Matki Bożej. Liczne inicjatywy ojców paulinów przyciągnęły przed Cudowny Obraz tłumy Polaków i pielgrzymów z całego świata. W przygotowania obchodów zaangażowali się także internauci, przesyłając m.in. swoje zdjęcia, by utworzyć Selfie dla Maryi – Mozaikę Obrazu Jasnogórskiego ze zdjęć i duchowych darów dla Maryi. Na Jasną Górę napłynęło ok. 18 tys. zdjęć w formie papierowej z duchowymi darami do tzw. „Żywej Korony Maryi”.
Dzisiejsze uroczystości na jasnogórskich błoniach rozpoczną się o godz. 9.30 modlitewnym czuwaniem pod hasłem "Maryja w dziejach Kościoła i narodu". Zaplanowano również procesję z wizerunkiem Maryi.
O godz. 11 na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona uroczysta suma, której będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Podczas mszy św. nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Następnie na godz. 18.30 zaplanowano procesję eucharystyczną, a na godz. 19 mszę św., której będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Zwieńczeniem obchodów będzie wieczorny koncert na jasnogórskich błoniach pod hasłem "Jasna Góra - polska Kana". Rozpocznie się on o godz. 21. tradycyjnym Apelem Jasnogórskim, po którym rozpocznie się multimedialne widowisko – z muzyką, obrazem, słowem, wizualizacjami, materiałami filmowymi i archiwalnymi, inscenizacjami oraz efektami pirotechnicznymi.
W założeniu pomysłodawców widowisko ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony.