Już dziś - z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego, warszawską Wisłostradą przejdzie pierwsza od 2019 roku defilada wojskowa. Jak zapowiada resort obrony - weźmie w niej udział ok. 2000 żołnierzy oraz około 200 pojazdów wojskowych i niemal setka statków powietrznych. To trzeba zobaczyć!
Defilada, organizowana pod hasłem "Silna Biało-czerwona", będzie kulminacyjnym wydarzeniem centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego.
#SILNABIAŁOCZERWONA 🇵🇱
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 28, 2023
-
Po 3 latach wraca największa defilada Wojska Polskiego ‼️ 15 sierpnia o godz. 14:00 na warszawskiej Wisłostradzie zaprezentujemy 200 jednostek sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy!
Więcej ➡️ https://t.co/gU4HY5DpXd pic.twitter.com/tn6fk680uS
#SilnaBiałoCzerwona
— Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (@ZolnierzRP) August 14, 2023
To już jutro 📅15 sierpnia Święto Wojska Polskiego i WIELKA DEFILADA.
Wspólnie uczcijmy ten niezwykły dzień🫶!
Czekamy na was na #Wisłostrada w Warszawie!
📷 CWCR
▪️ ▪️ ▪️ ▪️#MON #Defilada #WojskoPolskie #ŻołnierzeWojskaPolskiego pic.twitter.com/I8mx8Cioyy
"O godz. 14 na Wisłostradzie ruszy defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Serdecznie wszystkich zapraszam, mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także gości z całej Polski. Bądźmy tu razem 15 sierpnia, podziękujmy żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy polsko-białoruskiej"
Na próbie generalnej przed defiladą zobaczyć można było przemarsz żołnierzy wszystkich rodzajów polskich Sił Zbrojnych, a także m.in. Żandarmerii czy WOT oraz wojsk sojuszniczych.
Wśród biorącego udział w próbie sprzętu zaobserwować można było m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich. Na defiladzie pojawią się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.
15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie defilada wojskowa #SilnaBiałoCzerwona.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 14, 2023
Zaprezentujemy 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego, ponad 90 statków powietrznych. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują… pic.twitter.com/lfMkacs9DT
Ponad 105 tys. osób odwiedziło już pikniki wojskowe, które towarzyszą tegorocznym obchodom święta #WojskoPolskie. Zapraszam na kolejne spotkania z żołnierzami jutro i 15 sierpnia. To doskonała okazja do obejrzenia najnowocześniejszego sprzętu wojskowego. Warto przekonać się… pic.twitter.com/cgyRijOfoG
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) August 13, 2023
W defiladzie wezmą również systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Polska zamówiła 32 takie maszyny, pierwsze mają trafić do Polski w przyszłym Roku. Poza tym na niebie zobaczyć będzie można samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce - w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache - Polska planuje zakup 96 takich maszyn; przed zakupem i dostawą pewną liczbę tych maszyn mają Polsce udostępnić wojska lądowe USA.
Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce" odbyła się w 2019 roku w Katowicach. Miejsce zostało wybrane w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego - jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Wzdłuż trasy przejazdu defilady zgromadziły się tysiące ludzi, którzy obserwowali przemarsz 2,6 tys. żołnierzy.
W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnował z organizacji uroczystej defilady w Święto Wojska Polskiego - powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska.
Poza defiladą w Warszawie będą miały miejsca również inne wydarzenia w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego - w tym centralny piknik wojskowy na Stadionie Narodowym, a także uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, w tym m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek - uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i msza za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.