- Święto Wielkanocy teologicznie jest na pierwszym miejscu, bo ono otwiera nam ono drogę do Boga, do nieba i do wieczności. Z tego powodu ma ono takie wysokie znaczenie w liturgii, jest przygotowanie do niego poprzedzone wielkim tygodniu i samą celebracją tego misterium paschalnego - powiedział ksiądz infułat Jan Sikorski, w wywiadzie dla portalu Niezalezna.pl.
Dlaczego Święta Wielkanocne są tym najważniejszym ze świąt, ważniejszym od Bożego Narodzenia?
My trochę patrzymy przez pryzmat folkloru świątecznego, ale istotowo i teologicznie to przecież nasze zbawienie zależy od Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat i który otworzył nam niebo przez swoją śmierć i zmartwychwstanie. A więc dla naszego życia wiecznego jest to być albo nie być. Nic ważniejszego na świecie być nie może. Dlatego teologicznie to święto jest na pierwszym miejscu, bo otwiera nam ono drogę do Boga, do nieba i do wieczności. Z tego powodu ma ono wysokie znaczenie w liturgii, jest przygotowanie do niego poprzedzone wielkim tygodniu i samą celebracją tego misterium paschalnego, czyli tajemnicy Wielkanocy.
To święto jest bardzo ważne dla większości Polaków, ale nie cieszy się tak dużą popularnością, jak Boże Narodzenie. Z czego to wynika?
My jesteśmy narodem sentymentalnym i bardzo dobrze. Narodzenie dziecka, każda rodzina wie, co to znaczy i narodzenie Pana Jezusa także zostało otoczone, że tak powiem „świecką liturgią”, wieczerzą wigilijną, opłatkiem i tak dalej. To był jednak początek naszego zbawienia, więc to nie tak źle, że cieszymy się Bożym Narodzeniem, bo to jest początek odkupienia, ale wypełnieniem tajemnicy jest dopiero zmartwychwstanie, Wielkanoc. Gdyby nie jego dzieło, to Boże Narodzenie byłoby pięknym wydarzeniem historycznym, ale skuteczność tego wydarzenia dopiero się wypełniła w Święta Zmartwychwstania. To, co Chrystus Pan zrobił, ofiarując się za nas na krzyżu, a potem zmartwychwstając, czyli otwierając nam drogę do życia wiecznego. Te dwa święta się wspierają.
Jak, jako katolicy powinniśmy dobrze przeżyć ten dzień Wielkanocy?
Tutaj wspaniały podkład daje sam Kościół i liturgia. Najpierw sam fakt wielkiego postu, kiedy się pogłębia spojrzenie na nasze życie, na te tajemnicze Boże przez rekolekcje i lekturę Słowa Bożego, a później przez dni Wielkiego Tygodnia. Wielki Tydzień ukazuje nam najważniejsze, najpiękniejsze tajemnice chrześcijaństwa.
Jakie to tajemnice?
Wielki Czwartek – sakrament kapłaństwa i sakrament Eucharystii. Obecność Pana Jezusa w Eucharystii to jest coś najwspanialszego – nasz przyjaciel Jezus Chrystus jest na wyciągnięcie ręki. Poprzez kapłaństwo sakramenty dają nam możliwość jednoczenia się z Chrystusem. I potem Wielki Piątek, czyli misterium śmierci, ofiara człowieka niewinnego, który zostaje skazany przez człowieka. Ogromny dramat niewdzięczności ludzkiej, który prowadzi do tego, że najświętszego człowieka na świecie, skazano jak najgorszego przestępcę. Wreszcie Wielka Sobota i Wielka Niedziela, kiedy obchodzimy zmartwychwstanie Chrystusa. Czy może być coś ważniejszego dla człowieka niż to, że będzie on żył wiecznie i że z Chrystusem może osiągnąć życie wieczne? To są największe radości człowieka.