Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

mBank wycofuje reklamy z TV Republika. Prezes banku to komunistyczny aparatczyk, zarejestrowany jako TW

mBank zdecydowanie nie zgadza się z poglądami głoszonymi na antenie TV Republika i sprzeciwia się mowie nienawiści - pisze zastępca rzecznika banku Piotr Rutkowski. To kolejna firma, która wycofuje swoje reklamy z anteny. Przypomnijmy się więc, kim jest Cezary Stypułkowski, prezes rzeczonego banku.

Cezary Stypułkowski - prezes mBank
Cezary Stypułkowski - prezes mBank
Fot. Piotr Galant - Gazeta Polska

Fala krytyki spadła na stację po słowach najpierw Jana Pietrzaka, później zaś po wypowiedzi Marka Króla. W obu przypadkach władze stacji potępiły wystąpienia gości, odcinając się od kontrowersyjnych treści.

Pod falę hejtu na Telewizję Republika podłącza się mBank. Głos na platformie X zabrał zastępca rzecznika Piotr Rutkowski.

„mBank zdecydowanie nie zgadza się z poglądami głoszonymi na antenie TV Republika i sprzeciwia się mowie nienawiści. Obecność reklam w tej stacji to efekt błędu domu mediowego, który kupuje w naszym imieniu czas antenowy. Wstrzymaliśmy publikację kolejnych spotów w TV Republika

- czytamy we wpisie, który podano na oficjalnym profilu banku.

Kim jest Cezary Stypułkowski?

Zerkamy na stronę główną mBanku. Tu czytamy m.in.: „doktor nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 13 lat kierował zarządem Banku Handlowego S.A. W latach 2003 - 2006 pełnił funkcję prezesa zarządu grupy PZU”. Był też członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej Zarządu Deutsche Bank.

Działalność Stypułkowskiego nie zaczęła się jednak po 2000 roku. Co robił przed millenium?

To były członek PZPR, który w stanie wojennym, od 1981 r., był doradcą Ministra ds. Reform Gospodarczych w komunistycznym Urzędzie Rady Ministrów. W latach 1987–1988 Stypułkowski pełnił funkcję doradcy premiera oraz sekretarza Komitetu Rady Ministrów ds. Reformy Gospodarczej. W 1991 r., w wieku 35 lat, został prezesem Banku Handlowego, który w okresie transformacji ustrojowej odegrał kluczową rolę w aferze FOZZ.

Z dokumentów IPN wynika że Stypułkowski w 1988 r. został zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa pseudonim „Michał”.

Działania IKEI wyjdą jej bokiem?

Wcześniej wycofanie reklam z Republika ogłosiła sieć założonych przez szwedzkiego nazistę sklepów IKEA. Poinformowała na Twitterze o tym, że "już jutro nie będzie naszych reklam w TV Republika". To efekt "sygnału", jaki sieć otrzymała w mediach społecznościowych od internautki, która oskarżyła Telewizję Republikę o promowanie "homofobii, rasizmu i ksenofobii".

Na tę decyzję zareagowali dziennikarze TV Republika, zapowiadając bojkot sieci handlowej. W ich wpisach pojawił się hasztag #wIKEAniekupuję.

"Nie zgadzam się na cenzurę wolnych mediów!"

- napisał Aleksander Wierzejski.

"Jak ja nie lubię chodzić do IKEA" - dodał dyrektor programowy TV Republika, Michał Rachoń.

Rafał Ziemkiewicz pisze: „kto od teraz w Ikei kupuje, ten jest zwyczajnym wujem”.

Do protestu dołączył redaktor naczelny portalu tysol.pl, Cezary Krysztopa.

 



Źródło: niezalezna.pl

#mBank #Cezary Stypułkowski

am