mBank zdecydowanie nie zgadza się z poglądami głoszonymi na antenie TV Republika i sprzeciwia się mowie nienawiści - pisze zastępca rzecznika banku Piotr Rutkowski. To kolejna firma, która wycofuje swoje reklamy z anteny. Przypomnijmy się więc, kim jest Cezary Stypułkowski, prezes rzeczonego banku.
Fala krytyki spadła na stację po słowach najpierw Jana Pietrzaka, później zaś po wypowiedzi Marka Króla. W obu przypadkach władze stacji potępiły wystąpienia gości, odcinając się od kontrowersyjnych treści.
Pod falę hejtu na Telewizję Republika podłącza się mBank. Głos na platformie X zabrał zastępca rzecznika Piotr Rutkowski.
„mBank zdecydowanie nie zgadza się z poglądami głoszonymi na antenie TV Republika i sprzeciwia się mowie nienawiści. Obecność reklam w tej stacji to efekt błędu domu mediowego, który kupuje w naszym imieniu czas antenowy. Wstrzymaliśmy publikację kolejnych spotów w TV Republika”
- czytamy we wpisie, który podano na oficjalnym profilu banku.
Stanowisko mBanku w sprawie reklam w Telewizji Republika. https://t.co/CgxFu2sHMM
— mBank (@mBankpl) January 4, 2024
Zerkamy na stronę główną mBanku. Tu czytamy m.in.: „doktor nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 13 lat kierował zarządem Banku Handlowego S.A. W latach 2003 - 2006 pełnił funkcję prezesa zarządu grupy PZU”. Był też członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej Zarządu Deutsche Bank.
Działalność Stypułkowskiego nie zaczęła się jednak po 2000 roku. Co robił przed millenium?
Z dokumentów IPN wynika że Stypułkowski w 1988 r. został zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa pseudonim „Michał”.
Wcześniej wycofanie reklam z Republika ogłosiła sieć założonych przez szwedzkiego nazistę sklepów IKEA. Poinformowała na Twitterze o tym, że "już jutro nie będzie naszych reklam w TV Republika". To efekt "sygnału", jaki sieć otrzymała w mediach społecznościowych od internautki, która oskarżyła Telewizję Republikę o promowanie "homofobii, rasizmu i ksenofobii".
Na tę decyzję zareagowali dziennikarze TV Republika, zapowiadając bojkot sieci handlowej. W ich wpisach pojawił się hasztag #wIKEAniekupuję.
"Nie zgadzam się na cenzurę wolnych mediów!"
- napisał Aleksander Wierzejski.
"Jak ja nie lubię chodzić do IKEA" - dodał dyrektor programowy TV Republika, Michał Rachoń.
Rafał Ziemkiewicz pisze: „kto od teraz w Ikei kupuje, ten jest zwyczajnym wujem”.
Do protestu dołączył redaktor naczelny portalu tysol.pl, Cezary Krysztopa.
Jak ja nie lubię chodziċ do @IKEA #wIKEAniekupuję https://t.co/t8bQOp8Ej5
— michal.rachon (@michalrachon) January 3, 2024
Nie zgadzam się na cenzurę wolnych mediów! #wIKEAniekupuję
— Alek Wierzejski (@Toolekw) January 3, 2024
Kto od teraz w Ikei kupuje
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) January 3, 2024
Ten jest zwyczajnym wujem https://t.co/71ViLxrgGf
Ja od dawna nie kupuję, ale mogę nie kupować jeszcze bardziej;) #wIKEAniekupuję https://t.co/ar0kgTD9UO
— Pan Cezary Krysztopa #BabiesLivesMatter (@cezarykrysztopa) January 3, 2024