Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Piszą o "liście zakazanych filmów w TVP", choć były one wyświetlane! DEMASKUJEMY perfidne kłamstwa "Wyborczej"

Ostatniemu tygodniowi zamachu na wolne media towarzyszy wielkie wzmożenie mediów prorządowych. Wyborcza” postawiła na zohydzenie Telewizji Publicznej z ostatnich lat, wymyślając „listę filmów zakazanych na antenie telewizji”. Niezalezna.pl zweryfikowała 17 pozycji, wymienionych przez „Wyborczą”. Oto, jak kłamie redakcja z Czerskiej.

Redakcja "Gazeta Wyborcza"
Redakcja "Gazeta Wyborcza"
Fot. Piotr Galant - Gazeta Polska

W piątek na łamach portalu wyborcza.pl pojawił się tekst Agnieszki Kublik pt. „Półkownicy TVPiS. Znamy listę filmów zakazanych na antenie telewizji”. Czytamy m.in.:

„w redakcji filmowej nowi szefowie odkryli filmy, których poprzedni prezesi nie pozwalali grać. Powstała lista, jest na niej 17 pozycji”.

Autorka przekonuje, że „władze TVPiS” cenzurą objęły filmy Agnieszki Holland czy Andrzeja Wajdy oraz produkcje, w których role zagrali m.in. Krystyna Janda, Stuhrowie czy Andrzej Seweryn.

Zajrzeliśmy do archiwów emisji kanałów TVP. W zdecydowanej większości odnajdujemy dni i godziny emisji filmów. W przypadku czterech produkcji nie wiadomo, dlaczego Telewizja Polska w ogóle miałaby je wyświetlić. Po kolei.

Jak oni kłamią

#1 – „Obywatel Jones” Agnieszki Holland

„Wyborcza” pisze: „pierwszy na liście jest film Agnieszki Holland „Obywatel Jones". Dlaczego trafił na półkę? Z powodu reżyserki. – W redakcji filmowej usłyszeli od szefów, że filmu nie wolno puszczać ze względu na Agnieszkę Holland – mówi jeden z nowych dyrektorów na Woronicza. Holland od początku rządów PiS angażowała się w obronę demokracji, brała udział w antyrządowych protestach. I tak stała się wrogiem, a jej filmy trafiły na cenzurowane”.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Kanał TVP Historia wyświetlił „Obywatela Jonesa” dzień przed opublikowaniem tekstu, tj. 27.12.2023 o godz. 23:55. Wcześniej w 2023 r. TVP pokazywała film jeszcze trzykrotnie: 1 grudnia o godz. 20:05 (TVP Kultura), 2 grudnia o godz. 23:55 (TVP Kultura) oraz 26 grudnia o godz. 21:35 (TVP Historia). Ponadto przez cały czas film dostępny jest na platformie TVP VOD.

#2 – „Pestka” Krystyny Jandy

„Wyborcza” pisze: „Pestka" oraz „Kochankowie mojej mamy" nie mogły trafić na antenę TVP, bo zagrała w nich Krystyna Janda. Aktorka też ostro krytykowała PiS, w „Wiadomościach" TVP była najczęściej pokazywana jako przykład przedstawicielki elity, która gardzi zwykłymi ludźmi”.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: „Pestka” pokazywana była po cztery razy w 2021 i 2022 roku, trzy razy w 2023 roku. Film emitowano na TVP Kultura i raz na TVP Kobieta.

#3 – „Kochankowie mojej mamy” Radosława Piwowarskiego

„Wyborcza” pisze: jw.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Pierwsze emisja filmu Radosława Piwowarskiego na TVP1 miała miejsce 28.05.2017 roku. Później były jeszcze dwie emisje: jedna na TVP1, druga na antenie TVP Kultura.

#4 – „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy

„Wyborcza” pisze: „na liście są dwa filmy Andrzeja Wajdy – „Człowiek z żelaza" i „Człowiek z marmuru". W tym pierwszym przypadku film był zakazany ze względu na Wajdę i grającą w filmie Jandę. „Człowiek z żelaza" trafił na tę listę ze względu na Lecha Wałęsę. To zaciekły krytyk Jarosława Kaczyńskiego”.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Dwie emisje filmu na antenie TVP Kultura w 2023 roku - 13.11. oraz 15.11.

#5 – „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy

„Wyborcza” pisze: jw.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Dwie emisje filmu na antenie TVP Kultura w 2023 roku - 6.11. oraz 8.11.

#6 – „80 milionów” Waldemara Krzystka

„Wyborcza” pisze: film „80 milionów" - o ludziach Solidarności, w tym Józefie Piniorze, którzy chcą wypłacić z banku 80 mln zł, zanim SB je zablokuje - trafił na półkę, bo występuje w nim „Józef Pinior jako jeden z bohaterów". A to wróg Kaczyńskiego.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Emisja filmu 20.01.2017 roku o godz. 20:40 na antenie TVP2. Specjalna zapowiedź w mediach społecznościowych na profilu TVP VOD:

#7 – “Duże zwierzę” Jerzego Stuhra

“Wyborcza” pisze: „na liście jest „Duże zwierzę" z Jerzym Stuhrem (i przez niego wyreżyserowany). Pokazywania „Obywatela" pisowska telewizja zakazała nie tylko dlatego, że grają w nim Stuhrowie, ale i z tej przyczyny, że to „satyra na prawicowych polityków". 

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Emisja filmu na antenie TVP Kultura 27.01.2016 roku o godz. 13:45. Film nieprzerwanie dostępny na platformie TVP VOD. W 2021 w serwisie tvp.pl produkcję wręcz zachwalano i reklamowano: „film, który po premierze wzbudził wiele kontrowersji. Krytycy, podzieleni na dwa fronty chcieli obsypywać go nagrodami, lub też usuwać z kinowych repertuarów. Jednego nie można mu jednak odmówić - prezentowania ciekawej wersji świata i ogromnej dawki humoru”.

#8 – „Fuks” Macieja Dutkiewicza

„Wyborcza” pisze: „Fuks" i „Pokłosie" wpadły na listę ze względu na role Macieja Stuhra. Ale jest też dopisek, że ten drugi film jest na cenzurowanym z powodu „antysemityzmu". – Nie dziwi mnie to – odpowiada Stuhr, gdy pytam o jego obecność na liście półkowników. – W pewnym sensie jest to bardzo wyrafinowany komplement”.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Dwie emisje filmu "Fuks". Na antenie TVP HD 1.06.2018 o godz. 22:45 oraz 5.08.2019 o godz. 22:20 na antenie TVP2. Plus zachęcanie przez TVP do obejrzenia filmu w mediach społecznościowych:

#9 – „Zieja” Roberta Glińskiego

„Wyborcza” pisze: „film „Zieja" Roberta Glińskiego wpadł na listę, bo zagrał w nim Andrzej Seweryn. – Bez komentarza! – reaguje Seweryn. – Trzeba o tym jak najszybciej powiadomić te 7,5 miliona wyborców, którzy głosowali na PiS, którym rządy Jarosława Kaczyńskiego odpowiadały”.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Dwie emisje filmu na antenie TVP1 tylko w tym roku - 8.04. oraz 10.04.

#10 – "Dzień dobry, kocham cię” Ryszarda Zatorskiego

„Wyborcza” pisze: „obraz „Dzień dobry, kocham cię" Ryszarda Zatorskiego spadł z anteny, bo rolę główną zagrała tu Barbara Kurdej-Szatan, aktorka, która stanęła w obronie ludzi źle traktowanych przez polskich żołnierzy na granicy z Białorusią”.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Dziewięć emisji filmu w latach 2020-2023. Film pokazywano na antenach TVP1, TVP Seriale oraz TVP Kobieta.

#11 – „Przyjaźń bez granic” Sebastiana Schippera

„Wyborcza” pisze: „są i powody cenzury niezwiązane z artystami. Film „Przyjaźń bez granic" Sebastiana Schippera wylądował na półce, bo opowiadał o „przyjaźni z czarnym imigrantem”.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Emisja filmu na antenie TVP 2 dnia 20.06.2023 roku o północy.

#12 – „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej

„Wyborcza” pisze: „Zabawa, zabawa" Kingi Dębskiej o kobietach nadużywających alkoholu – [wylądowały na półce -red.] bo pojawiły się w nim „aluzja do Elżbiety Kruk", posłanki PiS, oraz „problem aborcji".

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Aż dziesięć emisji filmu w latach 2021-2023. Film pokazywano na antenach TVP2, TVP Kultura oraz TVP Kobieta.

#13 – „Skłodowska” Marjane Satrapi

„Wyborcza” pisze: „Skłodowska" Marjane Satrapi, film o Marii Skłodowskiej-Curie, spoczywa na półce, bo noblistkę pokazał jako „skandalistkę".

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Dwie emisje filmu na antenie TVP Kultura tylko w 2023 roku. Ponadto, film nieprzerwanie dostępny jest na platformie TVP VOD.

Czego faktycznie nie pokazano?

Mowa o czterech filmach:

#1 – „Wykapany ojciec” Kena Scotta

„Wyborcza” pisze: „a film „Wykapany ojciec" Kena Scotta – bo był o in vitro!”.

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Film opowiada historię „anonimowego dawcy nasienia, który dowiaduje się, że spłodził 533 dzieci. Jego potomkowie wnoszą petycję do banku spermy o ujawnienie danych ojca”. W popularnym serwisie filmowym, produkcja zdobyła ocen 6,5/10, recenzje miała bardzo przeciętne - nie wiadomo czemu TVP miałaby go pokazać.

#2 – „Po prostu przyjaźń” Filipa Zylbera

„Wyborcza” pisze: „wątek in vitro zdecydował też o wrzuceniu na półkę filmu "Po prostu przyjaźń". 

Czego „Wyborcza” NIE pisze: Film - banalna komedyjka romantyczna z serialowymi gwiazdkami - powstał w koprodukcji Agory, TVN-u oraz Canal+. Jakie jest uzasadnienie, by Telewizja Polska emitowała taką produkcję?

#3 - „Obywatel” Jerzego Stuhra

„Wyborcza” pisze: „pokazywania „Obywatela" pisowska telewizja zakazała nie tylko dlatego, że grają w nim Stuhrowie, ale i z tej przyczyny, że to „satyra na prawicowych polityków". 

Czego „Wyborcza” NIE pisze: W popularnym serwisie Filmweb oceny 18 krytyków filmowych dały ocenę zaledwie 4,9/10. Produkcję skrytykowała znana z liberalnych poglądów Karolina Korwin-Piotrowska, przyznając produkcji zaledwie 4 gwiazdki.

#4 – „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego

„Wyborcza” pisze: „Pokłosie" wpadł na listę ze względu na role Macieja Stuhra. Ale jest też dopisek, że film jest na cenzurowanym z powodu „antysemityzmu".

Mowa o filmie współprodukowanym przez Rosjan, oskarżającym Polaków o antysemityzm i zbrodnie na Żydach.

Tak. Tego filmu Telewizja Polska jak dotąd nie wyemitowała. I całe szczęście.

 



Źródło: niezalezna.pl, wyborcza.pl

#lista filmów zakazanych

wg,am